1000 Lira Taksitle Ev Alınır Mı?

0
85
1000 Lira Taksitle Ev Alınır Mı?

Yatırım yapmak ya da kiracı olmaktan kurtulmak isteyen birçok insanın konut sahibi olma isteği günden güne artmaktadır.Kiracılar artan kira masrafları veya kiracı olmanın getirdiği sorumluluklardan kurtulup konut almak için konut kredisi çekmeye eğilim göstermektedirler.Her ne kadar krediyi ödeyememe korkusu veya maaşı idare edemeyecekleri düşüncesine sahip olsalar bile kendi bütçeleri göz önüne alınarak yapılan kredi tercihleri,konut sahibi olma imkanını arttırmaktadır.Bu konuda bankaların da birçok konut kredisi verme seçenekleri mevcuttur.Özellikle çoğu bankalar vade sürelerini 20 yıla kadar uzun tutarak müşteriye ev sahibi olabilme fırsatını sağlamaktadır.

Günümüzdeki ev fiyatlarına bakacak olursak çok da lüks olmayan ev isteyenler bu ihtiyaçlarını yaklaşık 100.000 TL ödeyerek giderebiliyorlar. Örneğin bu fiyata İstanbul Beylikdüzü’nden 2+1 veya Ankara Mamak’tan 2+1 ev alınabiliyor.Uygun faiz oranı olan bankayı tercih edip vade sayısını da arttırarak kiraya verdikleri parayı krediye verip ev sahibi olunabiliyor.

1000 TL taksitle ev almak mümkün. Peki ama nasıl? Bunun için bankaya peşin olarak vereceğiniz tutar büyük önem taşıyor. Bunun haricinde evin bulunduğu muhit, arz talep ilişkisi ve evin fiyatı durum değişikliği yapmaktadır. Konut kredisi için bankalar %20’lik peşinat isterler ve sonrasında konut kredisi miktarı %80’i geçmemelidir. Peşin ödenen tutardan sonra, ev almak için gereken kalan para kredi çekilerek temin edilebilir. Burada bankaların vade süreleri ve faiz oranları aylık taksit miktarını etkiler.1000 TL taksitle ev almak için basitçe bir hesap yapalım. 90.000 TLlik ev almak isteyen bir kişi, peşin olarak 30.000 TL verdiği taktirde geri kalan 60.000 TL’yi aylık taksit 981.75 TL ödeyerek x bankasından kredi çekebilir.

Peşin Parası Olan Her Müşteri 1000 TL Taksitle Ev Alabilir Mi?

Bu durum tabiki mümkün değildir. Çünkü bankalar, başvuru yapan müşterilerin sadece peşin parası olup olmadığına bakmaz.Aylık gelir,kredi vermede büyük önem taşımaktadır. Örneğin asgari ücret alan bir kişinin aylık 1000 TL kredi ödemesi geçimini sağlaması düşünüldüğünde pek de mümkün değildir. Bundan dolayı geliriniz çekmek istediğiniz kredi miktarını karşılayabilecek düzeydeyse,kredi çekmek için %20lik peşinatınız mevcutsa ve sorun teşkil edebilecek bir durum yoksa banka kredinizi verecektir.Belirtilen özelliklere sahip kişiler aylık 1000 TL taksitle konut sahibi olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz