15-20 Yıl Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

0
89
15-20 Yıl Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde kendisine ait eve sahip olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Kira masraflarından kurtulmak ya da yatırım yapmak amacıyla alınmak istenen evler için para büyük önem taşımaktadır.Alıcının yeterli nakit parası olmaması durumunda konut kredisine başvurabilmektedir.Konut kredisi olanağını ise finans sektöründe hizmet veren çoğu banka bu krediye başvurmak isteyen kişilere sunmaktadır.Her bankanın faiz oranları,konut kredisi verme koşulları ve vade süreleri birbirinden farklılık göstermektedir.Maksimum konut kredisi vadesi 20 yıldır ama çoğu banka bu kredileri en fazla 10 yıllık vermektedir. Çünkü vade süresi arttıkça faiz masrafı arttığı için bu durum hem kredi veren kurumu hem de kredi alan kişiyi olumsuz etkilemektedir.

Şekerbank

15 yıl uzun vadeli konut kredisi veren bankalarda en çok ismini duyuran banka Şekerbank’tır.Kredi verme koşulları her ne kadar ağır şartlar içerse bile en uzun vadeli konut kredisi veren banka olarak nitelendirilmektedir.

QNB Finansbank

Uzun vadeli konut kredisi veren diğer bir banka ise QNB Finansbank’tır.15 yıl vadeli konut  kredisi veren bankanın 2018 faiz oranlarına baktığımızda %1.78 oranıyla karşılaşmaktayız.Gelin hep birlikte bu oran doğrultusunda basitçe bir hesap yapalım. 2018 yılında ev almak için 180 aylığına konut kredisi çeken bir müşteri bu süreç sonunda 234.365 TL faiz tutarı ödeyecektir ve geri ödemesi gereken toplam miktar 334.365 TL’dir.Aylık taksit tutarının 1.857 TL olduğunu hesap edecek olursak oldukça yüksek bir meblağ olduğunu söyleyebiliriz.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da uzun vadeli kredi veren bankalardan biridir.20 yıl vadeli Mortage konut kredisi vermektedir. 100.000 TL için 20 yıl vadeli konut kredisi çekildiğinde faiz oranı %2.07 gibi orana çıkmaktadır. Taksit tutarı ise aylık 2.085 TL olmaktadır.

İş Bankası

İş bankası da 180 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyenlere fırsat tanımaktadır ancak genellikle bu süreyi 120 ay ile sınırlamaktadır. Çünkü bankaların vermiş olduğu vade süresi arttıkça aldığı sorumluluk da doğru orantılı olarak artacağı için çoğu banka her ne kadar uzun vadeli konut kredisi verse bile bu süreyi minimuma indirmeyi tercih etmektedir.Bu sebeplerden ötürü konut kredisi çekmek isteyenlerin detaylı kıyaslamalar yapmasında fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz