2020’de Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

0
72
2020’de Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Konut kredisi almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu durumun başlıca sebepleri kiraların artması veya yatırım yapılmak istenmesidir.Kirada oturan kişi, kira için verdiği parayı konut kredisine vererek kendisine ait bir evi olmasını istemektedir.Fakat kredi faiz oranlarındaki artış ev almak isteyenlerin kafasında çeşitli sorular oluşmasına yol açmaktadır.2019’da ev almak isteyip de alamayan ve 2020 yılında da faiz oranlarındaki artıştan dolayı bu oranların düşmesini bekleyen çok kişi vardır.Peki piyasanın hareketlenmesi için gerekli olan konut alımında faiz oranları 2020’de düşer mi?

Bilindiği üzere çoğu banka faizler sayesinde yüksek meblağda gelir elde etmektedir ve bu kâr edilen tutarların ilk dayanağı şüphesiz konut kredileridir. Çünkü artan faiz oranlarına uzun vade süreli krediler de eklendikçe bankaların bu işten elde ettiği kâr gözle görülür ölçüde her geçen gün artmaktadır.Bu yüzden bankalar istedikleri şartlar olmadığı sürece kredi faiz oranlarını düşürme doğrultusunda bir şey yapmayacak gibi gözüküyorlar.

Faiz Oranlarından Sektörler De Etkileniyor

Aynı zamanda artan konut kredisi faiz oranları inşaat sektörünü önemli ölçüde etkiliyor ve bu yüzden de piyasa olumsuz etkileniyor. Her ne kadar konut fiyatları düşse bile artan faiz oranları,müşterinin kararsız kalmasına ve kredi çekse bile aylık kredi masrafından dolayı geçim problemleri yaşamasına yol açmaktadır. 2019 yılında birçok banka konut kredisi faiz oranlarını düşürmüş hatta bu oranlar %0.92 ile karşımıza çıkmıştı. Ancak 2020 yılında aynı durumları göremiyor tam tersine %1.59luk oranlara rastlıyoruz.Bu nedenle sektör olumsuz etkileniyor ve bankadan konut kredisi çekmek isteyen 10 müşteriden 6’sının talebi reddediliyor.

Bankalar uzun vadeli yatırımı iyi görmüyor bu yüzden ciddi anlamda ihtiyacı olmayan kişilere 15-20 yıl vadeli kredi vermemeyi tercih ediyor.Bu doğrultuda görüşlerini belirten gayrimenkulcular ise faizlerin düşmesinin zor olduğunu ve böyle giderse satışların çok azalacağını söylüyorlar.Bu sebepten ötürü markalı konut projeleri azalan satışlarını önlemek için bankalara çeşitli düşük faiz seçenekli öneriler sunuyorlar ve faizsiz konut kredisi altında taksitle konutlarının satılmasını sağlayıp alımın artmasını teşvik ediyorlar.Ancak bu seferde konutun satıldığı fiyat çok artıyor ve alan kişilerin bütçesi yine olumsuz etkilenip yaşam standartları azalıyor.Bu sebeplerden ötürü konut kredi faizlerini 2018’de düşmesi pek de mümkün görünmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz