Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu

0
96
Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu

2013 yılında bizleri yepyeni tasarımı ve güvenlik kontrollerinin daha arttırarak üretildi akıllı kimlikler ile tanıştıracak olan uygulama hayat geçmiş bulunuyor. Şimdilik sadece 2 milyon kişiye verilmesi ön görülen akıllı kimlik için alo 199 nolu hattı arayarak randevu alınacak ve sistem daha düzgün yürütülerek devam edileceği ön görülüyor.

Kimlik Kartı Başvurusu Yapma

Siz de akıllı nüfus cüzdanı çıkarmak istiyorsanız, öncelikli olarak 199 numaralı hattı arayıp kendinize bir randevu almalısınız. Daha sonrasında ise size verilen randevu günü ve saatinde, nüfus müdürlüğüne giderek orada parmak izleriniz alınacak ve avuç izi ile damar izi sistemlerine girişleriniz tamamlanması ile işlemler devam edecek.

Eski Kimliği Yeni Kimlikle Değiştirme

Yeni nüfus cüzdanı başvurusu yaptığınızda kimliğinizi hemen elinize alamayacaksınız. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra kimliğiniz hazırlanacak ve kargo ile evinize gönderilecek. Olası bir durumda size ulaşılamamış ise en yakın PTT şubesine bırakılacak ve sizin bizzat gidip almanız beklenecek. Herkesin bir diğer merak ettiği konu ise, yaşlı ve engelli olan vatandaşların bu süreci nasıl tamamlayacağıdır. Bu konuda oldukça esnek davranılmış. Olası bir durumda yaşlı ve özürlülerin bulunduğu bir alana görevli memur gönderilecek ve işlemler mobil olarak yapılabilecek. Bu gelişme birçok vatandaşımızı sevindirecek ve engelli vatandaşlarımız bin bir zorluk çekip yorulmayacak.

Yeni Kimliklerin Kullanım Süresi Ne Kadar?

Akıllı kimliklerin belli bir kullanım süresi bulunuyor. Şu an için ortalama 10 yıllık bir kullanım süresi söz konusu. İlk başvuru yaptığınız sırada herhangi bir ücret ödemeden kimliklerinize kavuşabileceksiniz. Kimliklerinizi kaybetmeniz durumunda ise ceza bedeli ödeyerek yeniden çıkartarak kullanabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz