Alacağım Konutun Yüzde Kaçına Kredi Çıkar?

0
93
Alacağım Konutun Yüzde Kaçına Kredi Çıkar?

Konut almayı düşünen fakat yeteri kadar nakit parası bulunmadığı için konut kredisi talebinde bulunan herkesin aklına gelebilecek bir soru var. Almak istenen konut için ne kadar kredi çekilebilir? Alınmak istenen konutun satış bedelinin tamamı için kredi kullanmak mümkün değildir.

Alınmak İstenilen Konut İçin Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

2020 yılı itibari ile finans kuruluşlarının bu durumla ilgili olarak uyguladığı kural, konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi verilebileceği yönündedir. Bu da demek oluyor ki alınmak istenen konutun ekspertiz değerinin en az %20’si konut almak isteyen kişide hazır bulunmalıdır. Örneğin; almak istediğiniz evin ekspertiz değeri 300.000 TL ise bankadan (300.000×80)/100 yani 240.000 TL kredi çekilebilir. Geriye kalan 60.000 TL’nin alıcıda bulunuyor olması gerekir. Şu da bir gerçektir ki peşinat ne kadar yüksekse alınacak kredi miktarı o kadar düşük olacaktır. Kredi miktarı düştükçe de ödenecek faiz tutarı da düşecektir.

Ekspertiz Süreci Nasıl İşler, Ekspertiz Değeri Nasıl Belirlenir?

Bankalara konut kredisi için başvuru yapıldığında öncelikle kişinin gelir durumu ve ödenmek istenen kredi taksit tutarının uyumlu olup olmadığına bakılır. Örneğin; 2500 TL net ücreti olan bir kişinin 5000 TL taksit ödemesi pek olası değildir. Eğer ödenmek istenen kredi taksiti ile gelir durumu uyumluysa kredi onaya gönderilir. Kredi onaylandıktan sonra banka ev için ekspertiz işlemini başlatır. Seçilen bir günde uzman bir eksper eve bakmaya gelir evin metrekaresi, kullanılan malzemenin ve işçiliğin kalitesi, civardaki evlerin fiyatları gibi durumları göz önünde bulundurur ayrıca ilgili Tapu Müdürlüğü ve Belediye’den de araştırma yaparak evin değerini belirler ve bankaya raporunu gönderir. İşte bu rapordaki değerin %80’ine kadar kredi kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz