Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

0
88
Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi puanı yetersiz seviyede olanların kredi çekmesinin bir hayli zor olduğu artık herkes tarafından açıkça bilinmektedir. Sizde bankaların sunmuş olduğu kredi olanaklarından yararlanmayı planlıyor ancak kredi notunuz sebebiyle bu isteğinize olumsuz yanıt alıyorsanız gerekli olan adımları atmalı ve kredi puanınızı yükseltmeye çalışmalısınız. Kredi puanının düşmesine neden olan önemli etkenlerden birini şimdi sizler için ele alacağız. Yazımızın devamını okuyup kredi kartlarının asgari tutarının ödenmesinin kredi puanını düşürüp düşürmediğini öğrenebilirsiniz. Öncelikle bilmeyenler için kredi notunun ne olduğunu açıklayalım.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalar ve Finansal kuruluşlarla arasında geçen tüm para alışverişleri kayıt altına alınmaktadır. Findeks kayıt altına alınan bu verileri incelemekte ve kişinin geri ödeme alışkanlığının ne durumda olduğunun tespit edilmesini sağlamaktadır. Findeks’in vermiş olduğu puana ise kredi notu denilmektedir. Kredi notu kişinin geri ödeme alışkanlığının göstergesidir.

Asgari Tutar Ödemeleri ve Kredi Notu

Kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Ancak pek çok kredi kartı kullanıcısı kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödemektedir. Bu durum kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Kredi kartlarının borçlarının yalnızca asgari tutarının ödenmesi bir yerden sonra kredi notuna kötü etki etmektedir. Bunun önüne geçmek için siz de asgari tutar ödeme alışkanlığını muhakkak bırakmalı ve ana borcunuzu ödemeye başlamalısınız. Aksi takdirde kredi skorunuz Findeks tarafından düşürülecektir. Kredi puanı yetersiz olanların kredi çekmesinin ne denli zor olduğunu unutmamalı ve tüm adımlar bu doğrultuda atılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz