Banka Kredi Faizleri Ne Kadar?

0
82
Banka Kredi Faizleri Ne Kadar?

Son dönemlerde ülke genelinde yaşanan maddi sıkıntıların önüne geçmek için yapılan çalışmalar bazı vatandaşlar için oldukça faydalı sonuçlar doğurabiliyor. Kısa bir süre önce hükümet desteği ile banka kredi faizleri düşürülmesi için bankalara çağrı yapılmış ve bunun sonucunda ülke çapında önde gelen pek çok banka kredi faizleri hakkında düşüş kararı almıştı

Son dönemde yaşanan bu gelişme ile tüketiciler bankalar ile eskiye nazaran daha sık görüşmeye başladı. Ekonomide canlılık oluşması için yapılan bu çalışma ile kasım ayı sonu verilerine göre konut satışlarında yüzde 25’lik bir artış yaşandı.

Veriler incelendiğinde pek çok vatandaşın banka kredi faizleri hakkında yaptığı araştırmalar sonucunda konut alma imkânı elde ettiği bilgisini veriyor. Eğer sizde yakın biz zamanda ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi çekmeyi düşünüyor ancak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, sizin için banka kredi faizleri hakkında kısa bilgiler veriyoruz.

Kredi nedir? Kredi faizi Nedir?

Ülkemizde yaşam standartları pek çok kişinin gelir gider dengesini kurmakta zorluk yaşamasına sebep olabiliyor. Süregelen ihtiyaçlar ya da yeni ortaya çıkan ihtiyaçlar, hobiler zevkler derken nakit para ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşıyoruz. Daha önceki kuşaklarda insanlar banka kredi faizleri ile hiç muhatap olmadan eşten dosttan aldıkları borçlar ile acil ihtiyaçlarını görüyorlar ya da zaman içerisinde birikim yaparak acil durumlara karşı hazırlıklı olabiliyorlardı.

Ancak günümüzde daha çok tüketim toplumu olduğumuz için maalesef birikim yapma ihtimalimiz pek yok. Bu yüzden bankalar tarafından temin edilen kredi ismi verilen nakit çözümü ile işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kredi tam anlamı ile herhangi bir ihtiyaç için bankalar tarafında tüketicilere borç olarak kullandırılan para diyebiliriz. Bankalar bankacılık işlemlerini ve kuruma bağlı ticari faaliyetlerini devam ettirebilmek ve verdikleri paranın riskini azaltmak için verilen kredi ile birlikte tüketiciye paranın kullanım bedeli olarak bir miktar faiz uygulamasında bulunuyorlar. Bu yüzden kredi başladığında bankadan temin ettiğimiz her tutarın karşılığında banka kredi faizleri de işleme sokuluyor.

Kredi hangi ihtiyaç için talep edilebilir?

Bankaların kuruluş amaçları arasında tüketicilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve birikimlerini muhafaza ederek, kendi devamlılıklarını da sürdürmek olduğu için tüketicilerin bütün ihtiyaçları için kredi verebiliyorlar ve banka kredi faizleri ile işlem uyguluyorlar. Bankalar bu kredi işlemlerini daha kolay kategorize edebilmek için kredileri taşıt kredisi, bireysel kredi, kurumsal kredi, konut kredisi, tüketici kredisi vb. şeklinde isimlendiriyorlar. Kredilerin ismi değişse de değişmeyen en önemli konu tüm bu işlemler için banka kredi faizleri işliyor ve tüketici ana para ile birlikte bu tutarı da ödemek zorunda kalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz