Banka Kredi Faizleri Neye Göre Belirlenir?

0
80
Banka Kredi Faizleri Neye Göre Belirlenir?

Banka kredi faizleri belirlenirken, tüketicinin kredi notu, ödeme vadesi, ödeme gücü ve çekeceği kredinin türü belirleyici sebepler arasında bulunur. Bu yüzden tüketici tüm bu konular hakkında bilgi sahibi olmalı ve kredi çekme aşamasında banka kredi faizleri hesaplanırken kendi haklarını savunabilmelidir.

Kredi notu nedir?

Kredi notu bankalar tarafından görülebilir olan finansal işlemleriniz sonucunda bankaların sizin için vermiş olduğu kredi itibarıdır. Yani bu not ile bankalar sizi güvenilir olan ya da güvenilir olmayan müşteri diye kategori ederler ve banka kredi faizleri hesaplanırken de oldukça etkili olur.

Kredi notunu kim belirler?

Kredi notu Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının iş ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks finansal hizmet platformu tarafından belirlenir. Bütün bankalarda yaptığınız finansal işlemler tek bir havuzda toplanır ve bankalar size kredi vereceği ya da banka kredi faizleri hesaplanacağı zaman sizin hakkınızdaki bilgileri bu finansal platformdan alırlar. Eğer kredi notunuz düşükse bankaların size kredi verme ihtimali oldukça düşüktür.

Kredi notu puanlaması nasıldır?

Banka kredi faizleri hesaplama aşamasında oldukça önemli olan kredi notları 0 ile 1900 arasında belirlenen bir finansal değerdir. Bu rakam aralığındaki durumunuz bankalar için güvenilirlik derecenizi belirler.

  • 1 – 699 Bankalar için en riskli tüketici grubudur. Kredi talebi onaylanmaz.
  • 700 – 1099 Bankalar için orta riskli tüketici grubudur. Bankalar genellikle riski almadıkları için krediye onay vermezler
  • 1100 – 1499 Bankalar için az riskli tüketici grubudur. Bankalar tüm finansal durumunuzu gözden geçirirler, kredi verilme ihtimali vardır.
  • 1500 – 1699 Bankalar için iyi tüketici grubudur. Kredi için herhangi bir sorun teşkil etmez, kolaylıkla bankalar kredi verir.
  • 1700 – 1900 Bankalar için en iyi tüketici grubudur. Bankalar için ideal tüketicidir, kredi vermek isterler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz