Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

0
87
Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

1990 yılında, 13 kamu bankası ve özel bankanın oluşturduğu bir kurumdur. Birçok bankacılık faaliyetlerini yürüten, kuruluşun faaliyetleri arasında, nakit kullanımı gerektirmeyen ve her türlü ödemenin ya da para transferinin sağlanması, desteklenmesi ve bu işlemler ile ilgili altyapıların oluşturulması ve geliştirilmesi faaliyetleri bulunmaktadır.

BKM Faaliyetleri

Yürüttüğü verimli operasyonları ve yüksek işlem hacmi ile dünya çapında, tanınan bir kuruluş olmuştur. Teknik donanımı güçlü olan kuruluş, üyesi bulunduğu bankalara ve perakende sektörüne, ödeme sistemleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Kuruluş aynı zamanda, kredi kartı ve banka kartı ile ilgili, bankalar arasında uygulanacak işlemleri geliştirir. Yapılan tüm işlemlerde standart bir ölçü belirler. Türkiye genelinde, bankalar arasında yapılan takas işlemlerinin dengeli bir şekilde sağlanması ve uygulanması da, kuruluşun yürüttüğü faaliyetler arasında yer alır. Bankacılık adına yapılan tüm işlemleri, tek bir merkezden yürütmek amacı güden kuruluş, çeşitli komitelere ayrılmıştır.

BKM Komiteleri

Güvenlik komitesi, bankalar arasında ve bankaların ürün kullandırdığı kişilerde, oluşabilecek sahtekârlıklara karşı önlem alır ve güvenlik sistemlerinin oluşturulmasını ve denetlenmesini sağlar.

Operasyon ve teknoloji komitesi, uluslararası ödeme sistemlerinde kuralları ve uygulanacak prosedürleri takip eder. Bu kuralların, yurt içindeki sistemlere olan etkilerini belirlemek de bu komitenin görevleri arasında yer alır.

Pazar geliştirme komitesi, yurtiçinde kullanılan kartlı ve elektronik ödemelere karşı olan taleplerin artması için, faaliyetlerini sürdürür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz