Bankalar ihtiyaç Sahiplerini Nasıl Seçiyor

0
74
Bankalar ihtiyaç Sahiplerini Nasıl Seçiyor

Bankaların ihtiyaç sahiplerinde dikkat ettiği bir başka önemli kriter yaş sınırlamasıdır. 18 yaşını yeni dolduran ihtiyaç sahipleri risk grubunda yer almaktadır. Aynı şekilde 65 yaş üzeri ihtiyaç sahipleri sağlık nedenleri dolayısıyla risk grubunda yer alırlar. Bankaların yaş kriterleri bakımından en uygun gördükleri ihtiyaç sahipleri 35 – 50 yaş aralığındaki ihtiyaç sahipleridir. Yaş kriteri ayrıca kredi kullanımında zorunlu olan sigorta masraflarını da etkilemektedir.

Bir başka risk unsuru ihtiyaç sahibinin mesleki niteliği ve deneyimidir. Banka ihtiyaç sahibinin mesleğine ve en son çalıştığı lokasyon da ne kadar süre bulunduğunu önemsemektedir.

İhtiyaç sahibinin mal varlığı da kredi başvurularında önem arz etmektedir. İhtiyaç sahibinin üzerine kayıtlı malı ve mülkü varsa bu kredi kullanım oranını artırmaktadır.

İhtiyaç sahibinin medeni hali de bankalar için bir risk unsuru olarak görülebilir. Bankalar için ihtiyaç sahibinin evli olması eşin aile bütçesine katkı sağladığından pozitif bir durumdur. Kısacası bankaların, insanların içinde bulunduğu sosyo ekonomik durumu iyi analiz ederek ona göre bir refleks oluşturduğunu görmek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz