Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir?

0
78
Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir?

Kişilerin günümüzde maddi sıkıntılar sonucunda ilk başvurdukları seçeneklerden birisi de kredi kartları olmaktadır. Kredi kartları ile birlikte harcamalarını taksitlere bölerek parça parça ödemeyi seçen insanlar daha kolay bir şekilde alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Bir diğer seçenek ise Kredi çekme seçeneğidir, bu seçenekte ise para ihtiyacı doğrudan karşılanmaktadır.

Bu iki seçenek her ne kadar insanlara cazip gelsede geri ödeme aşamasında birçok insan sıkıntı yaşamaktadır. Aldıkları borçları geriye ödeyemeyen kişiler büyük sıkıntılar ile birlikte karşı karşıya gelmektedirler. Bu gibi borç ödeme aşamasında yaşanılan sıkıntılar sonrasında kişiler “Kara Liste” adı altında bir listeye aktarılmaktadır.

Kara Listeye aktarılan kişilerin borçlarını ödememeleri durumunda tam olarak 10 yıllık bir süreçle bankalar ile birlikte çalışma hakları ellerinden alınmaktadır. Eğer kişiler borçlarını bankalara öderlerse bu süre yarıya inerek 5 yıl olmaktadır. Borçlarını ödemeleri durumunda 5 yıllık bir süreç içerisinde bankalar üzerinden herhangi bir kredi veya kredi kartı işlemlerinden yararlanamayacak müşteriler bankalar ile birlikte aralarını iyi tutarak yani otomatik ödeme talimatı gibi yollarla bankaya düzenli bir şekilde borçlarını 3 yıl boyunca ödeyerek Kara Listede bulunmalarına rağmen 3 yılın sonrasında bankaların birçok hakkından yararlanma şanslarını tekrardan geriye alabilirler.

Bozulan Sicil Düzeldikten Sonra İleriye Dönük Herhangi Bir Sıkıntı Yaratır mı?

Kişinin sicilinin bozulması durumunda eğer 5 yıllık bir süreç sonucunda borcunu ödemiş ise sicili düzelmiştir. Sicilin düzelmesi durumunda kişi bankacılık hizmetlerinden istediği şekilde yararlanabilmektedir. Sonrasında herhangi bir sicil bozma işlemi gerçekleşmedikten sonra düzelen sicil ilerisi için bir sıkıntı yaratmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz