Benzin Türkiye’de Neden Bu Kadar Pahalı?

0
145
Benzin Türkiye’de Neden Bu Kadar Pahalı?
Benzin Türkiye’de Neden Bu Kadar Pahalı?

Dünyanın en pahalı benzinlerinden birisini tüketen biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; bu konudan oldukça şikayetçiyizdir. Vatandaşlar arasında bunun sebepleri konusunda tartışmaya şahit olmayan kişi sayısı oldukça azdır, hatta yoktur desek yanlış bir kelam etmiş olmayız sanırım. Biz de bu konuyu sizler için daha da ayrıntılı inceledikten sonra; benzinin ülkemizde neden bu kadar pahalı olduğunu açıklayacak 8 sebebi yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

  • Vergi

Ülkemizin vergi konusunda en büyük geliri akaryakıttan aldığı vergilerdir. Bunun nedeni ise; vergi kaçırma ihtimalinin çok zayıf olmasıdır. Hal böyle olunca da ister istemez benzindeki vergi oranımız oldukça yüksektir. Ülkemizde benzinde litre başına alınan vergi miktarı yaklaşık 2,94 TL civarındadır. Bir kıyaslama yapabilmeniz adına Bulgaristan ‘da bu vergi 1,48 TL civarındadır.

  • Dolar Kuru

Dünya genelinde OPEC yani petrol üreten ülkeler; petrolü dolar üzerinden pazarlamaktadır. Dolayısıyla bu da dolar kurunun benzinin fiyatına doğrudan etkilemesine neden olmaktadır. Dolarda yaşanan küçük hareketlenmeler pek hissedilmese de; olası bir develüasyonda benzin rakamları da fırlamaktadır.

  • Enerjide Dışa Bağımlılık

Ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olması nedeniyle akaryakıt diğer enerji üretimlerinde de kullanılmaktadır. Bu da akaryakıt tüketimini artırmakta ve dolayısıyla fiyatının yüksek olmasına neden olmaktadır.

  • Jeopolitik Konum

Türkiye jeopolitik konumu itibariyle petrol yatakları bulunan bir ülke değildir. Bu nedenle Batman ilimiz dışında petrol üretimi yapılan yer yoktur. Buradan elde edilen petrol de ülke ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildir. Üretemediğimiz petrolü de dışarıdan aldığımız için bu da otomatikman pahalı petrol almamıza, benzinin fiyatının artmasına neden olmaktadır.

  • Lojistik Giderleri

Her ne kadar petrol üreten ülkelere yakın olsak ta; yine de bu ülkelerden petrolün ülkemize gelişi, geldikten sonra işlenmesi ve benzin istasyonları dağıtılması sürecinde bir lojistik gideri olmaktadır. Bu da haliyle benzin fiyatlarına eklenmekte ve son tüketiciye yansımaktadır.

  • Varil Fiyatları

Petrolün varil fiyatlarında yaşanan değişmeler olumlu ya da olumsuz anlamda benzin fiyatlarına yansımaktadır. Her ne kadar son 1 – 2 yıldır petrolün varil fiyatları düşüş yaşamış ise de; çok ciddi bir çıkış yapması muhtemeldir. Petrolün varil fiyatında yaşanacak her artış benzinin fiyatının fırlamasına neden olmaktadır.

  • Benzine Olan Rağbet

Benzinde yaşanan arz patlaması ve araçlardan ziyade farklı enerji ihtiyaçlarında da kullanılması nedeniyle rağbet görmesi de benzinin fiyatını yukarı çeken kalemlerden birisidir. Ayrıca son yıllarda dünya genelinde araç sayısının artması da benzin fiyatlarını etkilemektedir. İktisatta en çok bilinen teoriye göre de talep edilen maddenin fiyatı hep artış gösterecektir.

  • Benzinin Son Tüketiciye Ulaşmadan Önceki Süreci

Ham petrolün Türkiye ‘ye girişi ile birlikte önce işlenmektedir. Daha sonra toptancıya, buradan dağıtıcıya ve buradan da bayiye ulaşmaktadır. Tabii bu durumda da her kanalda biraz daha kâr marjı eklenecek bu da son tüketiciye daha çok maliyete neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz