Bitcoin Halving Gerçekleşti!

0
182

Bitcoin meraklıları ve yatırımcılarının 2016 yılından bu yana beklediği blok ödülü yarılanması (halving) sonunda gerçekleşti. Yaklaşık olarak her dört yılda bir meydana gelen bu olayın üçüncüsü 630,000’inci blokta tamamlandı.

Madencilerin ortalama 10 dakikada bir, blok başına aldıkları 12.5 BTC’lik ödül, önümüzdeki 4 yıl süresince 6.25 BTC olarak devam edecek. Dolayısıyla günlük üretilecek Bitcoin miktarı 900 BTC olacak. Bu rakam, daha öncesinde 1800 BTC’ydi. Yıllık olarak düşünüldüğünde 657,000 BTC’lik yeni BTC arzı, bugünden itibaren 328,500 BTC’ye inecek.

Bugüne kadar Bitcoin madencileri, esasen Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir satış baskısı yaratan iki taraftan en güçlü etkiye sahip olanlardı. Şimdi madenciler, yüzde 50 daha az BTC üretebileceklerinden fiyat üzerindeki potansiyel satış baskılarının da bu oranda azalma göstereceği düşünülebilir. Satış baskısı bakımından daha etkili olan taraf artık madenciler değil, işlem ücretlerini BTC ile toplayan borsalar olacak. Orta ve uzun vadede yeni BTC arzındaki azalmanın fiyatları bir ölçüde destekleyeceği söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz