Blockchain Teknolojisi Nedir?

0
80
Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain yani Türkçe çevirisi ile blok zinciri, birbirlerine bir zincir halinde bağlanmış olan blokların tutulduğu ve devamlı olarak artan işlemlerin kayıt altında tutulduğu bir kayıt defteridir. Asıl temeli kriptoloji biliminden gelen blockchain’in temeli 1970’li yılların başında atılmaya başlanmıştır. 2009 yılına kadar kullanımı pek de yaygın olmayan blockchain teknolojisi, Bitcoin icat edildikten sonra gerçekten önemli bir yere sahip olmuştur.

Bitcoinin ortaya çıkmasından hemen sonra, kripto paraların sanal ortamlarda damgalanması gerektiği ve bu sayede tekrar tekrar aynı sanal paraların kullanımının önlenmesi gerektiğin amaçlanmıştır. Blockchain sayesinde kripto parayı kimin yâda kimlerin gönderdiği ve hangi miktarlarda gönderildiği gibi bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Neden Önemli

  • Blok zincirinin bu kadar önemli olmasının sebebi, bu zincirin sanal paralar üzerinde her türlü izlemeyi, uyumu ve tazeliği sağlayarak paraların gereken hedefe ulaştığı konusunda yardımcı olmasıdır.
  • Aynı zamanda tüm bilgilerin şeffaf, değiştirilemez ve güvenilir bir şekilde kayıt altında tutulmasını sağlayarak, kimseye herhangi bir paylaşımda bulunmaması da bu teknolojinin güvenli bir kayıt alanı yâda kayıt defteri olduğu söylenebilir.

Blockchain Nasıl Çalışmaktadır?

  • Oldukça büyük bir çalışma alanı olan bu güvenilir zincir ağının genel olarak kripto paraların çalışması ile berabere anılsa da, merkezi sistem yâda free çalışan birçok endüstri de güvenliği sağlamaktadır.
  • Hükümetler, bankalar, noter ve akıllı sözleşmeler gibi birçok resmi veya gayri resmi çoğu şeyde kullanılabilmektedir.
  • Buna istinaden blockchain teknolojisinin çalışma mantığının yegâne temeli, herhangi bir merkeze bağlı olmaması, anonim olması, dağıtıcı ve kamusal olmasıdır. Aynı zamanda herhangi bir bozulmaya uğramaz ve kesinlikle hacklenemezdir.
  • Adeta bir kayıt defteri olan blockchain zinciri içerisinde kayıtlı olan hiçbir bilgiyi kimse yok edemez yâda herhangi bir şekilde değiştiremez.
  • Bu kadar güvenli olmasının sebebi ise, içerisinde tuttuğu blokların bozulabilmesi için milyarlarca yâda belki daha fazla kopyanın olduğu bu kayıt defterinin içerisinde ki tüm blokları değiştirilmesi gerekmektedir. Ve bu da gerçekten imkânsız bir hamledir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz