Borç Temizleme Kredisi Nedir?

0
76
Borç Temizleme Kredisi Nedir?

Ülkemizde birçok kişinin birden fazla bankada hesabı bulunmakta olup, birden fazla hesapta borcu bulunmaktadır. Tabii bu kadar borcun fazla olması nedeniyle kişinin kredi notu puanı düşmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden tüm borçları kapatıp tek bir yere borçlanmak herkesin isteğidir. Bu isteğe karşı daha fazla duyarsız kalmayan bankalar, kullanıcılar için çeşitli kredi seçenekleri çıkartmaya başladılar. Bu kredilerden biri de borç temizleme kredisi oldu.

Borç Temizleme Kredisi Nedir?

Borç Temizleme Kredisi, adı altında verilen kredi sistemi aslında diğer tüm bankalarda olan borcunuzu kapatıp, kredi aldığınız bankaya ödeme yapmanızı sağlayan sistemdir. Bu kredi sistemi ilk bakışta oldukça faydalıdır. Çünkü birçok bankaya parça parça ödemeler yapacağınıza tek bir bankaya aylık taksit yatırmak oldukça mantıklıdır. Lakin dikkat etmeniz gereken husus ise, alacağınız kredinin düşük faizli olmasıdır. 

Borç Temizleme Kredisi Başvurum Kabul Edilmedi, Neden?

Eğer borç temizleme kredisi için başvurdunuz ve kabul edilmediyse bunun sebepleri arasında,

  • Diğer bankalarda bulunan borçlarınız için 2 aydan fazla ödeme yapmamış olma durumunuz
  • Bankaların kara listesinde olma durumunuz

Gibi sebepler gösterilebilir. O yüzden bankada kredi başvurusu için görüştüğünüz müşteri temsilcisinden nedenini öğrenmek yararlı ve sağlıklı olacaktır.

Borç temizleme kredisi veren bankalar iki çeşit kredi vermektedir. Birincisi 48 ay vadeli temizleme kredisi, diğeri ise 72 ay vadeli temizleme kredisidir.

48 Ay Vadeli Borç Temizleme Kredisi

Bankalar genelde müşterilerine 48 ay vadeli borç temizleme kredisi verir. Bu kredinin vade arttırım oranı diğer kredi türüne göre daha düşüktür. Yine de bu krediyi veren bankalar arasında en uygunu tercih etmek yararınıza olacaktır. Çünkü yaklaşık 4 yıllık bir süreç krediyi ödeyeceksiniz. İlk başta sizi rahatlatan bir kredi olsa da ileri gelen yıllarda size sıkıntılar çıkartabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz