Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
77
Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa oynayacak kişilerin bazı temel bilgileri bilmesi gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olmayan kişiler borsa da en küçük işlemi dahi yapamazlar. O yüzden başlıkları iyi inceleyip analiz etmek gerekmektedir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak isteyenler küçük bir miktar karşılığında düşük fiyatlı hisse senedi alarak kağıt değerinin yükselmesini bekler ve fiyatlar yükselince satış gerçekleştirirse borsadan para kazanabilir. Lakin bu teorik bilgi doğru olsa da her zaman bu kadar kolay olmuyor. Çünkü yapılan yatırımın miktarı, alınan kağıt sayısı ve satış fiyatı iyi analiz edilmeli ki tatmin edici bir miktar kazansın. Örneğin A şirketinin bir hisse kağıt değeri 12.01 TL’dir. Siz bu kağıttan 100 adet aldığınız zaman 1201 TL yatırmış olacaksınız. Ertesi gün kağıt fiyatı 12,03 TL olduğu zaman 100 kağıdı satmaya kalktığınızda 1203 TL paranız olacak. 1 gün içinde 2 Türk Lirası kazanmış olacaksınız. Aylık her gün 2 TL kazandığınızı düşünürsek 60 TL eder. Bu birçok borsa yatırımcısı için iyi bir miktar değildir. O yüzden alacağınız hisse senetlerini iyi takip etmeniz gerekmektedir.

Borsada Temel Mantık Nedir?

Borsa oynayan kişilerin ve borsa piyasalarının temel mantığı bir ürünü düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak aradaki fark miktarını kâr olarak kazanmaktır.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa oynamak için iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan birincisi bankalar aracılığı ile bir yatırım hesabı açarak internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden oynayabilirsiniz. Diğer yol ise yasal olan aracı kurumlar sayesinde borsa oynayabilirsiniz. Bankalardan oynayacak kişiler yatırım hesabı açarak borsada oynamak istedikleri miktarda para yatırırlar ve o paralar ile hisse senetleri veya emtia ürünleri ile beraber döviz alım satım işlemi yapabilirler. 

Borsa Riskli midir?

Borsa birçok kişi tarafında riskli olarak lanse edilir. Tabii ki her işin olduğu gibi borsanın da riskleri vardır. Çevremizde duyarız hep birilerinden, komşum borsada 500.000 kaybetti diye. İşte bu tür yorumlar sadece miktar üzerinden yapılan yorumlardır. Borsada iyi analiz ederseniz, sabırlı olursanız, doğru hisseleri seçerseniz kazanmak çok uzak değildir. Ayrıca borsa oynayacak iseniz, tüm birikiminizi buraya yatırmamanız gerekir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz