Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

0
79
Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa, birikimlerinizi doğru yatırımlar ile güvenli bir şekilde katlayabileceğiniz kurumsal bir piyasadır. Birçok farklı kıymetli mal, hisseler ve farklı araçlar üzerinden yapabileceğiniz yatırım araçları sayesinde kurallara uyduğunuz takdirde bir kazanç elde edebilirsiniz. Peki, borsa da işlem yapmak için borsa hesabı nasıl açılır? Ve neler yapmak gerekir? Birlikte inceleyelim.

  • Borsa hesabınızı ilk olarak bankalar üzerinden açabilirsiniz. Normal bir hesap açtırmak farklı olmayan bu durum, sizlerin satın aldığı yâda yatırım yaptığı yatırım araçları üzerinden sizlere kazanç sağlamaktadır.
  • Yatırım hesabı açabilmek için ise, ilk olarak kendinize yasal olarak bir aracı kurum seçmelisiniz sonrasında gerekli olan tüm belgeleri bu kuruma teslim edebilirsiniz. İstenen belgeler genel olarak nüfus cüzdanı, adresinize kayıtlı olarak gelen son dönem faturalar ve ikametgâh belgeleridir. Tüm bunları sağladıktan sonra hesabınızı 1-2 gün içerisinde kullanabilirsiniz.

Borsa Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Borsa da işlem yapabilmek için kendinize bir aracı kurum seçmek zorundasınız. Bunun sebebi ise, borsa da vereceğiniz emirler direkt olarak piyasa ya iletilmediği için bu işlemi aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sayede aracı kurumlar sizler ve piyasa arasında ki bağı kurmaktadır.
  • Buna istinaden aracı kurum seçimi yaparken, güvenilir olup olmadığını ve komisyon oranları öğrenmelisiniz. En önemlisi ise seçim yaptığınız aracı kurumun yasal ve güvenilir yollar ile bu işlemler gerçekleştirdiğine emin olmalısınız aksi takdirde dolandırılmanız pekâlâ mümkündür.
  • Son olarak ise tüm bu işlemleri doğru şekilde gerçekleştirerek bir piyasa araştırması yapmalı ve doğru yatırım araçlarını seçmelisiniz. Borsa, herkes için bir risk taşımaktadır bu yüzden yatırımlarınızın geçmişini ve geleceğini, sizlere kazandıracaklarını yâda kaybettireceklerini saptamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz