Borsa İstanbul Nedir?

0
78
Borsa İstanbul Nedir?

Borsa, dünya genelinde ikiye ayrılır. Birincisi evrensel borsalar, ikincisi ülkelerin bazı şehirlerinde olan borsa piyasalarıdır. Londra piyasası evrensel bir borsa iken, Borsa İstanbul ulusal bazlı bir borsa piyasasıdır. Borsa Nedir? sorusuna cevap vermek için linkteki makaleyi okuyabilirsiniz.

Borsa İstanbul Nedir?

Türkiye içerisinde, sermaye piyasa araçları, kambiyo ve kıymetli madenler, şirket hisseleri, emtia ürünleri gibi geniş bir kapsam alanı içerisinde ” dürüst, etkin, şeffaf, rekabetçi, güvenli ve kolay ” olacak şekilde alım satım işlerini düzenleyen özel bir kurumdur. 

Borsa İstanbul İşlem Seans Saatleri Kaçtır?

Borsa İstanbul’da işlem yapabilmek hafta içi 5 gün boyunca mevcuttur. Bu 5 gün içerisinde ise, 09:15 ile 17:40 arası olan saatler içerisinde işlem yapabilirsiniz. 

Borsa İstanbul Üzerine Kayıtlı Kaç Şirket Var?

Borsa İstanbul piyasasında işlem gören şuan 568 adet şirket bulunmaktadır. Bu sayının az olduğunu düşünen yetkililer, daha fazla şirketin borsa piyasasına girmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Halka Arz Ne Demek?

Bir şirketiniz var ve bu şirketin BIST adı verilen Borsa İstanbul’da işlem görmesini istiyorsanız eğer, Sermaye Piyasası Kurulundan alacağınız halka arz izahnamesi metnini onaylatmanız gerekmektedir. Halka açıldığınızı çeşitli yollardan duyurma şansınız vardır.

Halka Arz Edilmenin Nedenleri ve Yararları Nelerdir?

  • Şirketinizin büyümesini istiyorsanız eğer, borsa’da halka açılma yolunu deneyebilirsiniz.
  • Şirketiniz borsada işlem gören bir şirket ise, insanlar sizin şirketinizin daha sağlam bir yapıda olduğunu düşünmektedir.
  • Şirket çalışanlarının daha bir motive olmuş şekilde çalışmasını sağlar.

Endeks Nedir?

Borsa’da işlem gören 568 şirketin belli başlı etkenler ve sebepler neticesinde kategorilendirilme işlemine endeks denir. Şöyle ki, Borsa İstanbul’da işlem gören banka şirketlerini XBNKA kodu ile sınıflandırmak bir endeks işlemidir. Ülkemizde bilinen en ünlü endeksler ise BIST 100, BIST 50, BIST 30 endeksleridir. Bu endeksler piyasada en çok işlem gören 100 şirket, 50 şirket, 30 şirket olarak devam etmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz