Borsa Nedir?

0
78
Borsa Nedir?

Günümüzde yatırımcıların, para kazanmak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında bu soru gelmektedir. Borsayı kısaca tanımlayacak olursak; Çeşitli finansal yatırım ürünlerinin organize bir biçimde alınıp satıldığı para piyasalarına borsa denir.

Borsa piyasasında çok farklı kategoriden birçok ticari ürün alım ve satımı yapılmaktadır. Bono, tahviller, hisse senetleri, döviz ve emtia gibi ürünler alınıp satılabilmektedir.

Şirketler, hem mali açıdan güçlenmek hem de şirket değerlemesini arttırmak için şirketin belli bir oranda hissesini halka arz ederek, para sahibi kişilerin hisse almasını hedefler. Kişiler ise yatırdıkları para ile aldıkları hisse senetlerini aldıkları fiyatın üstüne çıkan hisse senetlerini satarak aradaki farktan para kazanmayı amaçlar. Örneklemek gerekecek olursak, A şirketi bir hisse değeri 10 Türk Lirasıdır. 10.000 adet hisse kağıdı alan birisi toplamda 100.000 Türk Lirası para yatırır. Hisse değeri 13 Türk Lirası olduğu zaman 10.000 adet hissesini satan bir kişi 130.000 Türk Lirası para alır ve böylece sadece alım satım yaparak 30.000 Türk Lirası kazanmış olur. Tabii ki bunun dışında para kaybetme olasılığı da vardır. Örneğin, bir uçak şirketinin hisse senetlerinden aldınız. Bir hafta sonrası ise o şirketin uçağı kaza yaptı. Böylece şirket hisse senedi değerlerinde düşüş yaşanır o zaman sizde para kaybetmiş olursunuz. Tabi ki borsa oynayacak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu ise kısa vadeli yatırımlardan çok uzun vadeli ve akılcı yatırımların kazandıracağıdır. 

Borsa ile İlgili Kısa Kısa Bilgiler

  • Borsa piyasaları iki çeşittir. Birincisi global piyasalardır. Örneğin, Londra Borsası, Hong Kong Borsası gibi. İkincisi ise ülkelerin kendi içinde oluşturduğu piyasalardır. Örneğin: İstanbul Borsası gibi
  • Borsa da yapılan işlemler ve alım satımlar için, yatırımcı ile hisse asıl sahipleri arasında bağlantı kuran aracı kurumlar bulunmaktadır.
  • Borsa da işlem gören bütün ürünlerin fiyatları arz – talep dengesine göre fiyat belirlemesi alır.
  • Arz – Talep dengesi yatırımcılar arasında farklılıklar gösterdiğinden dolayı fiyatlar sürekli değişkendir. Örneğin yatırımcıların siyasi görüşleri, gelecek planları, parayı kullanma amaç ve yöntemleri gibi çeşitli binlerce etken bulunmaktadır.
  • Borsa piyasası denetleme kurumları mekanizmasına sahip olmasına rağmen çok güçlü yatırımcılar yasal bir şekilde bir anda hisse senedi alış veya satış işlemi göstererek piyasayı manipüle edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz