Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek mi?

0
111
Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek mi?

Borsa uzun yıllardan bu yana halkın her kesiminden insanlar tarafından yatırım aracı olarak kullanılıyor. %100 borsada para kazanma garantisi olmadığı gibi aynı zamanda %100 para kaybedilecek diğer bir şey de bulunmuyor.

Borsa Nedir?

Belirlenmiş kuralları dahilinde talep edilmekte olan mallar için organize edilen piyasa için kullanılan isimdir borsa. Örnek vermek gerekirse borsa ile döviz ve menkul kıymetler türev hesaplamalar yapılarak belli mallar ile alınıp satılabilir.

Hafta içi 5 gün boyunca resmi tatiller hariç iş günlerinde işlemlerin yapılmakta olduğu borsada işlemler 2 seans üzerinden gerçekleşir. İlk seans saat 09:15’te açılıp saat 12:30’da kapanır. Saat 12:30 ile saat 14:00 arasında borsada öğle arası verilir. İkinci seans ise saat 14:00’te açılmakta olup saat 17:00’da kapanır. Birçok kişi yatırım amaçlı borsa ile işlemler gerçekleştiriyor.

Borsaya Yatırım Yapmak Riskli Midir?

Her yatırımda olduğu gibi borsada da yapılan her yatırımın riski bulunur. Nasıl ki yapılan yatırım sonucunda kazanç elde etme imkanı olduğu gibi aynı zamanda borsada kaybetme riski de bulunur. Bu yüzden borsaya yatırım yapma işlemi gerçekleştirmeden önce çok iyi düşünmek gerekir. Yapılacak yatırım ile alakalı iyi analizlerde bulunmak ve borsanın yapısının iyice incelenmesi gerekir.

Borsanın anlık durumu ve gelecek zaman ile ilgili gidişatı hakkında bilgi toplanması ve buna göre yatırımlar yapılmalıdır. Rastgele yapılan yatırımlar şans eseri kazanç getirse bile bir süre sonra mutlaka kayıp yaşatır. Böyle bir durumda karşılaşmamak için yatırım yapılacak unsurun en ince ayrıntısına kadar değerlendirilmesi gerekir. Tekrar hatırlatmakta fayda var; Borsada para kaybetme riski bulunduğu gibi para kazanma ve yapılan mantıklı yatırım sonrası kazanç sağlama imkanı da vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz