Borsada Yatırım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

0
156
Borsada Yatırım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Borsada Yatırım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda en sık aldığım sorulardan bir tanesi, borsaya yeni başlayacak kişilerin, borsadaki altın kuralların neler olduğu ile alakalı. Bütçe planlamasından bahsederken, birikimleri değerlendirmenin de çok önemli olduğunu vurguluyorum. Birikimleri değerlendirmek için en optimum portföy yönetimini gerçekleştirmek gerekli. Yani riski dağıtmak zorundasınız. Bu nedenle borsaya yatırım yapmak isteyen kişilere ilk uyarı; borsanın oyun olmadığı için borsada oynamak diye tabirin kullanılmaması gerektiği ve paranın tamamının borsaya yatırılmaması gerektiği olacaktır.

Yatırım kararlarında psikoloji çok önemli bir yer tutuyor. Çünkü riskli enstrümanlarda yatırım yapıyorsanız, kazanmak kadar kaybetmenin de var olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey, riskinizi önceden sınırlamak. Yani 10 bin TL birikiminiz varsa, bu paranın tamamını borsada bir hisse senedinde değerlendirmek çılgınca olacaktır. Bu yaptığınız yatırımdan ziyade, borsada bir hisseye aldanmak diye adlandırılabilir. O hisse senedi size çok büyük paralar da kazandırabilir ancak yatırım yönetimi anlamında risk tavan yaptığı için, sağlıklı diye nitelendirmek çok yanlış olacaktır.

Borsada Tecrübeniz Yoksa Önce Kıyıdan Yüzmeyi Tercih Edin

Denize ilk girdiğiniz günü hatırlayın. Yüzme bilmediğiniz için kıyılarda durmayı ve ayağınızın yere sağlam bastığı yerlerde durmayı tercih edersiniz. Bu sayede yavaş adımlarla yüzme konusunda adım atarsınız ve öğrenmeye başlarsınız. Borsa konusunda da bu şekilde düşünmeniz gerekli. Tecrübeniz olmadığı zaman, ilk hamleleriniz mutlaka sınırlı hareketle olmalıdır. Sahip olduğunuz birikimin tamamını bir anda bir hisse senedine yatırmayın. Öncelikle alım-satım dengelerini öğrenmeniz gerekir.

Borsada Altın Kural

Borsada hisse senedi, alım yaparken size kazandırır. Yani alım fiyatını çok iyi seçmeniz gerekir.
Bu altın kural size borsada yatırım yapmanın püf noktaları hakkında önemli bir bilgi vermeli. Çünkü acele ettiğiniz takdirde – hisse yükselecek kaçırmayayım diye – göreceli yüksek olabilecek fiyattan alım yapmak size zarar ettirebilir. Borsada gemi hiçbir zaman kaçmaz ve sizi hedef alana götürecek yolculuğu yaptıracak gemiyi her zaman bulabilirsiniz. Yeter ki sabırlı olun! Haddinizi bilmeni çok önemli!

Küçük yatırımcı olarak kendinizi büyük bir trader sanmamalısınız. Borsada günlük alım-satım yaparak büyük kazanç elde etmek kolay değildir. Bunun için güçlü sermaye yapısı ile büyük tecrübe gerekir. Daha açık ve güçlü ifade ile piyasa yapıcı gibi olmalısınız. Yani hisse senedinin tahtasını siz belirlemiyor ve o tahtada piyon oluyorsanız, günlük alım-satımdan para kazanmanız zor ve çok riskli olur. Bu nedenle siz belirli bir vade seçerek, hisse senedinde uygun fiyattan yatırım yapmaya karar verin.

Seans içi çok büyük değişimler meydana geldiği için, anlık alacağınız kararlar portföyünüze zarar verebilir. Ani gelen olumsuz bir haberle borsa hızlı bir düşüş yaşayabilir. Siz, tecrübesiz olduğunuzdan dolayı, daha fazla zarar etmeyeyim diye hemen satmak isteyebilirsiniz. Ancak ertesi gün olumsuz haberi unutturacak olumlu bir haber geldiğinde, elinizdeki hisse sattığınız değerin üstünde değil, aldığınız değerin de üzerinde olur. Yani kardan da zarar edeceğiniz için, zararınız daha çok artar.

Bu nedenle psikolojinin bu işte çok önemli yer tuttuğunu kavrayın. Seans salonlarında yer almaktan uzak durun. Hep bir ağızdan çıkan sesler insan psikolojisini etkiler ve sağlıklı karar vermenizi önler. Piyasalar genelde tersine işler. Herkesin bildiği sır değildir sözü burada oldukça geçerli. Yani herkes bir haberi biliyor ve çoğunluk o haber üzerine konuşuyorsa, siz temkinli yaklaşın. Herkes aynı fikirde olursa, kimse para kazanamaz. Piyasaların işleyiş sistemini iyi kavramak lazım; bazıları yanlış ve tersini düşünecek ki, bazıları para kazanabilsin. Sermaye piyasalarında, herkes aynı anda para kazanamaz.

Bu bilgileri ilk ipuçları olarak vermek istedim. Portföyünüzde en uygun yatırımı gerçekleştirmek için, bilmediğiniz işlere hızlı şekilde kalkışmayın. Borsa konusunda da öncelikle tecrübe edinmeniz gerektiğinin farkına varın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz