Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

0
80
Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Kredi notu sorgulaması yapan bankalar gibi tüzel kişiler aracılığıyla devlet 1 yılı geçmiş olan vadeli borçların karşılanması amacıyla Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla borçlanma senetleri oluşturulur. Oluşturulan senetler piyasaya sürülmektedir. Piyasalarda bulunan borçlanma senetleri tüzel kişilere sunulur ve vadesi dolan senetler için faiziyle beraber borçlar alınır. Uzun vadelere sahip olan devlet tahvilleri yani senetleri istenildiği zaman paraya çevrilebiliyor. Bu özelliğe sahip olması faizlerin düşük olmasını sağlıyor. Devletin içerisinde bulunduğu bir işlem olduğundan dolayı, ihalelerde de genellikle teminat amacıyla devlet tahvili kullanılıyor. Bu sayede vadesi gelen senette belirtilen anapara ve faiz sorunsuz bir şekilde geri alınıyor.

Devlet Tahvili Özellikleri Nelerdir?

Devletin garantisi altında olmasından dolayı garantisi olan bir yatırım aracıdır. Yüksek kazancı olan devlet tahvili emanet olarak saklanmaktadır. Günü geldiğinde Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla çıkarılmaktadır. Vade süresi olarak ise minimum 1 yıl tahvil yapılmaktadır. Direkt olarak elden veya emanet makbuzu olarak yapılan tahvil satışlarında faizler düştüğünde birim fiyatı üzerinde artış oluşmaktadır. Bazıları devlet tahvilini hazine bonosuyla aynı düşünür. Ancak hazine bonosunda vade şekli 1 yıldan azdır.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Yatırımcılar tarafından tercih edilen devlet tahvilleri pek çok avantaja sahiptir. Yüksek faizleri olması ve uzun vadeli olması sayesinde devlet tahvili sahipleri için fazla getiri sağlar. En iyi kazancı sağlamak amacıyla yatırımcılar vade sonun beklerler. Birincil piyasada devlet tahvilleri Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla sunulur ve daha sonra ihraç edilmiş olan tahviller ikincil piyasada işlem görmeye başlar. Yatırımcılar ise tahvilleri tüzel kişiler aracılığıyla alır. Bu tüzel kişiler arasında bankalar ve aracı kuruluşlar bulunur. Bankalar ise müşterilerine kredi notu sorgulaması yaparak işlemler sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz