Dispute Nedir?

0
79
Dispute Nedir?

Diğer bir adıyla hak talebi olan dispute satıcı işbirliğine yanaşmıyorsa veya satıcı ile anlaşmaya varamıyorsanız, itirazda bulunduktan sonra 20 gün içinde itirazı hak talebine yükseltebilirsiniz. Bu şekilde, PayPal’dan hak talebine ilişkin bir karar almasını isteyebilirsiniz. Bu aşamada, vaka incelendikten sonra sizden ve satıcınızdan bazı belgeler istenir ve bu belgeler, yasal bağlayıcılığı olan bir rapor veya gönderim ispatı sayılabilir. İtiraz, en basit haliyle, alıcı ve satıcının birbirleri ile doğrudan konuşma imkanı bulmasıdır. İtirazda bulunarak satıcının, yaptığınız işlemle ilgili yaşadığınız sorunları çözmeye yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Teslim alınmayan veya tanıtımdan oldukça farklı ürünler söz konusu olduğunda, itirazda bulunmak için işlem tarihinden itibaren 45 gününüz olur. Teslim alınmayan ürünlerde, itirazda bulunmak için 10 gün beklemeniz istenmektedir, zira teslimat bazen uzun sürebiliyor.

Paypal Dispute Nedir?

PayPal alıcı korunması kapsamında alıcının çeşitli nedenlerle hak talep ettiği bir ödeme şeklidir.  Para iadesi uygun olmayan ürünlerde para iadesi söz konusu olmaz. Bu ürünler;

Birden fazla ödeme yapılarak satın alınan ürünler,

  • Hizmetler,
  • Özel sipariş ürünler,
  • Seyahat biletleri
  • Lisanslar ve diğer dijital içerik erişimleri
  • Taşıtlar
  • Gayrimenkul

 Paypal Dispute Nedir? Sorusuna cevap olarak bu soruyla ilgili birçok sonuç çıkmaktadır. Ürünlerin nasıl iade talebinde bulunup hak talep edileceğinin cevabı olan PayPal Dispute ödeme üzerinden 45 takvim günü içerisinde itirazda bulunulmasını ön görür.  Siz ve satıcı kendi aranızda çözemiyorsanız, itirazı hak talebine yükseltmek için itirazda bulunduğunuz tarihten itibaren 20 gün süreniz vardır. Satıcı işbirliğine yanaşmıyor, mesajlarınıza cevap vermiyor kısaca uzlaşma olmuyorsa bu durumda konuyla ilgili PayPal’dan yardımcı olması istenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz