Emlak Alım Satım İşlemleri

0
79
Emlak Alım Satım İşlemleri

Ev sahibi olmak isteyen kişi sahibinden, emlak şirketlerinden ya da inşaat firmasından bulup beğendiği ev için öncelikle bir kapora bedeli öder. Evin geri kalan ücreti var ise hemen işlemlere başlayabilirsiniz. Ama evin tamamını ya da bir kısmına konut kredisi ile sahip olacak iseniz hemen bankanıza ya da en uygun konut kredisi veren bankaya gidip, kredi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Konut kredisi için bankaya başvuracak iseniz şu konuya çok dikkat etmeniz gerekiyor: Konut kredi faiz oranı aynı ise bankalarda, hangi bankanın daha az ya da daha çok kesinti yaptığına dikkat ediniz.

 Banka İşlemleri  

Başvurunuzu yaptıktan sonra ön onayın çıkması için bankanızdan haber bekleyeceksiniz. Bankanız ön onay için sizi aradıktan sonra, sıra eksperin eve gelip evin değerini belirlemesine geliyor. İsterseniz eksper ücretini bankaya yatırabilirsiniz, isterseniz de eksper geldiği zaman elden nakit ödeyebilirsiniz. Eksperin gelmesi birkaç gün sürebiliyor. Eksper gelmeden önce sizinle iletişime geçip saati ve günü söylüyor. Ev sahibi ya da yeni ev sahibi ile beraber evin eksper raporu için gelecek olan arkadaşa eşlik ediliyor. Gelen kişi evin hem içten hem de dıştan detaylı fotoğraflarını çekiyor. Bazen de çevredeki komşular ile görüşüp bu çevredeki evlerin değerleri, durumu hakkında bilgi sahibi oluyor. Eksper evdeki işlerini tamamladıktan sonra bankaya göndereceği rapor beklenir. Genelde bankalar %80’ine kadar kredi vermektedir fakat bu durum eksperin raporuna göre düşüşte gösterebilir.

 Onay Sonrası İşlemler

 Eksperden istenilen sonuç çıkarsa banka kredi için onay verir. Buradaki rakam eksperin raporuna göre düşükte olabilir, istenilen rakam da olabilir. Bankanızdan onay çıktıktan sonra uzun bir imza işi için bankaya çağrılırsınız. İmzalarınızı attıktan sonra banka tapudaki işlemlerinizi halletmeniz için size evraklar verecektir. Bu evraklar ve ev sahibi ile tapuya gideceksiniz. Tapuda giriş işlemleriniz yapıldıktan sonra size bir mesaj geleceğini ve bu mesajdaki rakamı anlaşmalı bankalardan herhangi birine yatırmanız istenecektir. Bu döner sermaye ve tapu harcı olacaktır. Bu ücreti yatırdıktan sonra tapuya tekrardan ev sahibi ile gidilip, tapu yeni ev sahibine devredilir. Tapu yeni sahibine geçtiği için buradan çıktıktan sonra bankaya gidilir. Avukat ve banka personeli eşliğinde ev sahibinin konut ücreti ödenir. Buradaki işlem biraz uzun sürebilir. Çünkü asıl imzalar burada atılır. İmzalar atılıp, ev sahibinin de ücreti ödendikten sonra alım ve satım işlemi tam anlamıyla sonra ermiş olur. Bütün işlemler sonra erdikten sonra banka ipotek için yeni ev sahibine geçmiş olan tapunun fotokopisini çeker ve evraklarının arasına ekler. Her iki taraf ve banka için bütün işlemler bitmiş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz