Emlak Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
76
Emlak Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İster tek taşınmazınız, ister birçok taşınmazınız olsun farketmez; her sene için düzenli vergi ödemesi yapmanız bu açıdan çok önemlidir. Birçok vergi ödemeleri gecikmesinde olduğu gibi; Emlak Vergisi içinde gecikme zammı ve cezai yaptırımlar yapılmaktadır.

Peki Ne Zaman, Ne Kadar ve Nereye Ödenir?

Emlak vergisi için; gelişen teknoloji imkânları ile artık internet üzerinde de kolaylıkla sorgulanıp tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Vatandaşlık numaranız (T.C. No) ile Gelir İdaresi Başkanlığı veya ilgili Belediye’nin çevrimiçi hizmetler sayfalarından da sorgulama yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin elektronik hizmet sistemi olan E-Devlet sistemi tarafında da kolaylıkla sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Ödemelerin tarih bildirimleri de, belediyeler tarafından genel olarak web sitesi, yazılı ve görsel medya yada sokak reklam araçları (panolar, billboardlar vs..) ile daha önceden vatandaşa bildirilmektedir.

Emlak Vergisi Neye Göre Belirleniyor?

Emlak vergisi; her türlü taşınmaz için ayrı belirleniyor. Arsa, konut, işyeri, fabrika, arazi gibi çeşitlilik gösteren taşınmazların belirli oranlarda, rayiç değerleri üzerinden hesaplanmaktadır. Vergi Usul Kanunu’nu ilgili maddesi şu şekildedir : “ Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesinin (b) fıkrası uyarınca “takdir komisyonlarının arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yapacakları takdirler, tarh ve tahakkuk işleminin yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanarak arsalara ait olanlar takdirin ilgili bulunduğu il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odalarına, ziraat odalarına ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyelere, araziye ait olanlar il merkezindeki ticaret ve ziraat odalarına ve belediyelere imza karşılığında verilmektedir. ”

 Değerlendirme de şu şablona uygun şekilde yapılmaktadır:

 Türü Büyükşehir Olan İller Büyükşehir Olmayan İller

  • Mesken Binde 2 Binde 1
  • İşyeri Binde 4 Binde 2
  • Arsa Binde 6 Binde 3
  • Arazi Binde 2 Binde 1

Şablon üzerinden görüldüğü üzere; taşınmaz türü, büyükşehir – büyükşehir yerleşim yerlerine göre de farklılık gösterilmektedir.

 Ödemeler için; dilerseniz belediyelerin ilgili birimlerinde veya anlaşmalı banka şubelerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz