Emlakçılar Aylık Ne Kadar Kazanıyor?

0
77
Emlakçılar Aylık Ne Kadar Kazanıyor?

Günümüzde finans sektörü oldukça geniş kitlelere hitap etmekte. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda inşaat firmaları her geçen gün artmakta ve çeşitli meslek gruplarını daha cazip hale getirmektedir. Gelişen toplum yapısı, köylerden kentlere göç, nüfus yoğunluğu emlak sektörünün giderek daha revaçta olmasını sağlamıştır.

Emlak Danışmanı Ne İs Yapar?

Emlak danışmanları ev, konut, arsa, villa vb. gibi gayrimenkullerin satılması ya da kiralanması işiyle uğraşır. Kendi portföyünü oluşturan bir emlak danışmanı müşterinin istekleri doğrultusunda çalışmakta, müşterinin maddi ve manevi isteklerine aracı olmaktadır. Kazanımını ise aracı olduğu işin tamamlanmasının ardından komisyon olarak almaktadır.

Emlak Danışmanının Geliri Sabit Midir?

Bilinmesi gereken ilk şey her emlakçının aynı kazancı sağlayamayacağıdır. Belli bir kuruma bağlı olmaksızın hizmet veren emlak danışmanları gayrimenkul satışında alıcı ve satıcıdan %3 gibi bir komisyon almakta, kiralamada ise bir kira bedeli talep etmektedir. Gelirin azlığı ya da fazlalığını en çok etkileyen etmen emlak şirketinin nerede ve hangi bölgede kurulduğu, hangi kesime hitap ettiğidir. Örneğin eski bir yerleşim yerinde kurulan ve getirisi az olan gayrimenkullerin satımını ya da kiralanmasını yapan bir danışmanın kazancıyla, üst düzey bir kesime hitap eden bir danışmanın kazancı aynı olmayacaktır. 100 bin liralık bir evle değeri milyon dolarları bulan bir evden alınan %3’lük komisyon bedeli aynı olmayacaktır.

Emlak İşi Kârlı Mıdır?

Emlak Danışmanı bir yatırımcı değildir yapılan hiç bir işten zarar etmeyecektir. Gayrimenkulünü değerinin altında satan bir satıcının zararıyla aynı gayrimenkulü piyasa değerinin altında alan bir alıcının kârı emlak danışmanını hiç etkilemeyecektir. Yapılan işin doğrultusunda kâr ya da zarar fark etmeksizin komisyonunu alacaktır. Yani her iki durumda da sermayesiz bir kazanç sağlanacağı için emlak sektörü oldukça kârlı ve gelecek vadeden bir meslektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz