Emlakçılar Kredi Veriyor Mu?

0
79
Emlakçılar Kredi Veriyor Mu?

Artan konut talebi ve bu talebi karşılamak için yapılan yeni konutlar emlak piyasasında da hareketlilik yaratmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen çoğu kişi ise kredi talebi ile bankalara başvurmaktadır. Kredibilitesi yeterli olan alıcılar sorunsuzca bankalardan kredilerini çekerken yeterli kredi değerliliğine sahip olmayan alıcıların ise kredi taleplerine olumsuz olarak dönülmekte ve bu durum da alıcıyı kredi için alternatif yollar bulmaya yöneltmektedir. Böyle durumlarda genellikle emlakçılar devreye girmektedir

Emlakçıların Kredi Verme Yetkisi Yoktur

Ülkemizde emlakçıların yasal yollardan kredi verme yetkileri bulunmamaktadır. Konut almak isteyen ve krediye ihtiyaç duyan bir kişinin mutlaka bankalarla görüşmesi gerekmektedir. Emlakçıların kredi verememektedir. Fakat aşağıdaki iki yöntem böyle bir algı oluşmasına sebep olmaktadır.

Emlakçıların Kullandığı Yöntemler

Emlakçı, konut almak isteyen fakat yeterli parası olmayan kişiye kredi adı altında kendi bünyesinden bir ödeme yapar. Bu ödemenin faizi ve komisyonu piyasa şartlarının üstünde olur. Karşılığında emlakçı genellikle senet düzenler ve satın alınmak istenen evi veya farklı bir gayrimenkulü ipoteğe alır. Bir çeşit tefecilik olarak da adlandırılabilecek bu yöntem konut almak isteyen kişiyi ciddi bir faiz ve komisyon yükü altında bırakır. Ayrıca tekrar etmek gerekir ki bu yöntemin yasal bir dayanağı bulunmamaktadır.

Diğer bir yöntem ise emlakçının çeşitli bankalarla anlaşma halinde olması ve normal şartlar altında kredisi onaylanmayacak kişiye komisyon karşılığı kredi çıkartması durumudur. Bu yöntemde söz konusu komisyon elbette konut almak isteyen kişiye yüklenmektedir. Emlakçılar gereken evrakları alıcıdan temin ederek bankaya iletir. Hatta bazen evrakları kendileri düzenlerler. Banka ilgili krediye normal faiz oranının üzerinde oran verebilir. Emlakçının komisyonunu da kredi masrafına dahil edebilir.

Normal şartlarda kredi ile alakalı olarak emlakçının yapması gereken iş alıcıyı ilgili bankaya yönlendirmektir. Nakit ihtiyacını çözmek bankaların işidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz