Ev Kredisi Nasıl Hesaplanır?

0
106
Ev Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Diğer tüm kredi hesaplama işlemlerinde olduğu gibi ev kredisi hesaplama işleminde de iki ana hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin kullanmak istediği konut kredisi tutarı ve konut kredisi geri ödeme vade seçeneklerini girerek aylık ödenmesi gereken konut kredisi taksit tutarının belirlenmesini sağlayan ev kredisi hesaplama yöntemidir. Bu şekilde konut kredisi başvurusu öncesinde kişinin kendi aylık gelirine göre bir kredi limiti belirlenmesine olanak sağlanmış olur.

Bir diğer ev kredisi hesaplama yöntemi ise kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarına göre kullanabileceği toplam konut kredisini hesapladığı yöntemdir. Bu yöntemde konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişi aylık belgelenebilir gelir tutarını ve kredi geri ödeme vadesini yazarak toplam kullanabileceği konut kredisi tutarını öğrenmesi sağlanır. Diğer kredilerden farklı olarak konut kredisi paketlerinde kredi limiti belirlenirken kişinin gelirinin yanı sıra hane halkının toplam gelir tutarı da hesaplamaya dâhil edilir. Bu sayede ev kredisi hesaplama işlemlerinde yüksek limitli konut kredisi kullanımına olanak sağlanır.

En Uygun Ev Kredisi Hesaplama

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin mutlaka en uygun krediyi veren bankayı belirlemeleri gerekir. Konut kredisi paketleri uzun vadeli krediler olduğu için konut kredisi faiz oranları için yaşanan en bir puanlık farklar dahi ev kredisi hesaplama işlemlerinde büyük farkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu konudaki en büyük yardımcınız hiç kuşkusuz konut kredisi karşılaştırma siteleri olacaktır. Konut kredisi karşılaştırması için ana sayfaya kullanmak istediğiniz konut kredisi tutarı ve vadesini girmeniz ve ardından ev kredisi hesaplama butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Yenilenen sayfada yapılan ev kredisi hesaplama işleminin ardından bankaların konut kredisi teklifleri tek bir sayfada alt alta yer alacak ve bu sayede en uygun konut kredisini veren bankayı belirlemeniz sağlanacaktır. Bankaların konut kredisi faiz oranları dönemsel olarak düzenli bir şekilde yenilenmekte olduğu için işlemi mümkün olduğunca kredi kullanmaya karar verdiğiniz tarihte yapmaya çalışmanız gerekir. Yine kredi başvurusuna gitmeden önce de yine son bir kez ev kredisi hesaplama işlemini yapmanız bankaların son güncel tekliflerini görerek en doğru kararı verdiğinizden emin olmanızı sağlaması açısından tavsiye edilmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz