Ev Sahibi Olmak Mı Yoksa Kiracı Olup Para Biriktirmek Mi?

0
74
Ev Sahibi Olmak Mı Yoksa Kiracı Olup Para Biriktirmek Mi?

Günümüzde özellikle gençlerin ve yeni evlilerin en büyük sorunlarından biri ev sahibi olmak. Büyük şehirlerde yaşayanların daha fazla karşılaştığı bu sorunun temel nedeni emlak piyasasında hacmin genişlemesine rağmen fiyatların her geçen gün daha da yükselmesi. Bu nedenle de ev sahibi olmak isteyenler ödemeler konusunda bir hayli çekingen. Özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi metropolit şehirlerde konut sayısı yükselmesine rağmen yeni yapılar genellikle proje olup, maliyetler yüksek.

Eski yapılar ise depreme dayanıklılık ve güvenlik zafiyeti nedeni ile gözden düşmüş durumda. Bu nedenlerden ötürü de ev almak isteyenler yıllar boyunca ev borcu ödemek yerine birikim yaparak peşinat parası toplama ve ardından inşaat halinde daire satın alarak ucuza mal etme alternatifini değerlendiriyor. Peki, en akılcı çözüm hangisi?

Kirada Oturup Para Biriktirmek

Kiracı olmanın en iyi yönlerinden biri istenen muhitte ve ihtiyaca uyum sağlayan özellikte evde oturma özgürlüğü. Ancak bunun da elbette bir bedeli var. Düzenli olarak ödenmesi gereken kira, eve ilk taşınırken verilen depozito ve yine ilk girişte ödenen komisyon ücreti. Ayrıca evin demirbaşları niteliğindeki herhangi bir şeye zarar verilmesi halinde sorumluluk yine kiracıdadır.

Şayet kişi oturduğu binadan, komşularından şikayetçiyse ya da ailevi sebepler ile iş değişikliği nedeni ile taşınmak zorunda kalırsa aylarca ev satışı ve yeni ev alımı ile uğraşmak zorunda kalmadan istediği an sözleşmesini hukuksal olarak uygun bir şekilde fesih ederek yeni evine kolayca taşınabilir. Ne var ki yıllar geçtikçe, ödenmiş olan kira bedellerinin toplamı bir ev almaya yeteceği için bu durum pişmanlık yaşamaya yetip artabilir. Üstelik hem kira ödeyip hem de birikim yapmak herkesçe malum olduğu gibi yüksek bir gelir gerektirir.

Ev Satın Almak

Aslında bütçeye uygun ev almak sanıldığı kadar zor bir şey değil. Günümüzde alternatifler o kadar fazla ki fazla yorulmadan kısa sürede bir ev sahibi olmak mümkün. Konut projeleri yüksek maliyetli bir iş olduğu için bu projelerden daire almak elbette bütçe bakımından zor. Üstelik geri ödemeler yıllarca sürebiliyor. Fakat biraz daha mütevazi binalardan daire satın alındığında fiyatlar düştüğü gibi ödeme kolaylıkları da müteahhit ile satın alıcı arasındaki anlaşmaya göre esneklik kazanıyor.

İkinci el meskenler ise aslında ilk ev satın alma deneyimi için en uygun olanlar. Çünkü hemen taşınarak aslında kira öder gibi ev taksiti ödemek mümkün. Şöyle ki; evin krediye uygun olması yeterli. Bankadan alınacak düşük faizli krediler ile kısa zamanda bir ev satın alınıp, borç kapanınca o daireyi satmak suretiyle daha iyisi aynı yöntemle satın alınabilir.

Projelere Dikkat

Topraktan ev satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta müteahhit firmanın güvenilir olması. Aksi halde ödenen paraların çöpe gitmesi gibi nahoş durumlar yaşanabilir ve hukuksal savaş yıllar alabilir. Bu yüzden tanınan inşaat firmaları ile çalışılmalı, firmanın mali durumu ile ilgili belgeler istenmeli ve sözleşmeler avukat eşliğinde imzalanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz