Ev Sahiplerinin Yeni Gözdesi: Kira Kredisi (Güvenli Kira)

0
84
Ev Sahiplerinin Yeni Gözdesi: Kira Kredisi (Güvenli Kira)

Ev edinene kadar uğraşmak bir dert, ev sahibi olduktan sonra farklı sürprizleriyle uğraşmak ayrı bir dert. Bu, son zamanlarda sıkça dile getirilen ” gözü arkada kalmayacak düzgün bir kiracı” arayışından olsa gerek.

Bazı ev sahipleri; şimdiye kadar “Öğrenciye ev yok, bekâra ev yok.” gibi bahanelerle kendilerini korumaya aldılar. Ama; 2017 senesinde aktif olarak kullanıma giren ve hem kiracıyı- hem ev sahibini koruyan bir uygulama bankalar tarafından kullanıma açıldı.

Nedir Güvenli Kira?

Güvenli kira“, aslında bankaların sunduğu kredi çeşitlerinden biridir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi belirli bir amaç için, bankaların özel ödeme periyotları ve tutarları ile geri ödeme planı belirledikleri bir kredi çeşididir.

Yalnız buradaki fark; kredinin bu defa 2 kişi arasındaki bir ticareti en az 1 sene olarak “garanti” altına almaktır. Tabi; en çokta ev sahipleri için ideal bir kredi türüdür.

Kiralama anlaşmasından sonra, ev sahibinin kendini en az 1 sene garantiye almak istemesiyle ve tarafların anlaşarak bir bankaya başvurması ile işlemler prosedürlerine uygun olarak başlatılır. Blokeli bir kredi türüdür. Yani; süresi geldiğince kalkar veya miktarın bir kısmı serbest kalır.

Ev sahibinin şahsi hesabına, 1 senelik kredi tutarı “kiracı” tarafından çekilerek, banka aracılığı ile yatırılır. Burada kiracı; kira ödemelerinden pek fark olmaksızın kredi taksitini tıpkı kira öder gibi bankaya öder.

Ev sahibi ise, anlaşılan kira ödeme tarihinde şahsi banka hesabına 1 senelik yatırılmış olan kira tutarından ” 1 aylık ” tutarın blokesi kaldırılarak parasına kavuşmuş olur.

Bu şekilde, her ay ödeme gününde; toptan hesabına yatmış olan kredi (kira) miktarından aydan aya belirli miktarın blokesi kaldırılarak bir sene boyunca garanti kirasını tahsil etmiş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz