Evin Ekspertiz Değeri Nasıl Yüksek Çıkartılır?

0
80
Evin Ekspertiz Değeri Nasıl Yüksek Çıkartılır?

Günümüz şartlarında ev almak artık peşin paradan ziyade konut kredisi olmazsa olmaz bir halde geldi. Konut kredisi ile ev almanın da beraberinde getirdiği en büyük sıkıntılardan biri konut kredisi kullanacağınız bankanın Evin ekspertiz değerinin %75 ine kredi vermesi yani alacağınız ev 100.000 tl ise banka size 75.000 TL kredi verecek ve geri kalan 25.000 tl ve bunun yanı sıra yaklaşık 10.000 tl tutacak olan ekspertiz masrafı, emlakçı komisyonu, tapu harcı, tapu masrafı vb. sizde peşinat olarak bulunması gerekiyor.

Kiralama rakamlarının yüksekliğini görerek, “Kira ödeyeceğime ev alayım” dediğiniz anda aşağıdaki olaylar karşı karşıya kalıyorsunuz.

Satın almak istediğiniz 12-15 yıllık bir binada site içi daire fiyatı 160.000 TL. Eksper konutu incelediğinde size verdiği raporda genellikle 25-35.000 tl aşağısını veriyor. Evin değerini 135.000 olarak gösteriyor.  Banka konut kredisinde %75 ine kredi kullandırabildiği için size 101.250,00 TL kredi çıkartıyor.  Konutun satım değeri, eksper değeri derken bir anda tapu masrafları dahil 65.000 TL civarında peşinata ihtiyaç duymaya başlıyorsunuz.  Ancak eksper eve 200.000 tl gibi bir değer biçmeli ki Evi %100 kredi kullanarak satın alabilirsiniz.

Bu durum özellikle büyükşehirlerde ve hatta revaçta olan bir bölgedeyse ev alımını ciddi manada zorlaştırmaktadır.  Örnek olarak İstanbul-Kurtköy’den bahsettim.  Gelişim olarak revaçta olan bir bölge ve buradan konut kredisiyle ev almak istiyorsanız ve elinizde peşinatınız yoksa yukarıda örnek verdiğim problemler sizi bekliyor demektir.

Ekspertiz değerini yüksek çıkartmanın yolları muhakkak var elbet ama artık sıkı denetimler sonrası Eksperler eve istedikleri gibi değer biçememektedirler.  Ancak bankalarla, eksperlerle içli dışlı olan bir emlakçı sizin için bu rakamın %100 kredi olarak çıkmasını zorlayabilir.

Yine de neler yapabilirsiniz?

  • Site bekçisinin eline üç beş sıkıştırıp kendilerine daire fiyatlarını soran olursa yüksek söylemesini isteyebilirsiniz.
  • Site giriş bölgesine satılık ev ilanı asıp fiyatı yüksek belirtebilirsiniz.
  • İlan sitelerine aynı sitede bulunan başka evleri yüksek fiyatlarla koyabilirsiniz.
  • Etkin bir dil ile bölgenin artılarını iyi bir şekilde anlatabilirsiniz.
  • Ne kadar faydalı olur bilinmez ancak şansınızı denemekte yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz