Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar?

0
81
Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar?

Hiç kuşkusuz emlak sektörü her geçen gün daha da büyümekte ve gelişmektedir. Artan ihtiyaçlar, nüfus yoğunluğu ve çarpık kentleşme beraberinde ev, barınacak alan sorunsalını ortaya çıkarmıştır. Buda insanları borç altına girerek birikim yapmaya ya da bir ev sahibi olmaya yöneltmiştir. Ancak banka faizleri ihtiyaç olan miktarın hem çok üzerinde olduğu için insanların alım gücünü zorlamakta hem de İslami esaslara ters düşmektedir. Artan faiz oranları da insanları faizsiz kredi alma yoluna itmiştir. Faizsiz olarak finansman sağlamak isteyen insanlar ya altın günü gibi bir sistemle çalışan kuruluşları tercih etmekte ya da faizsiz kredi veren bankaları seçmektedirler.

Faizsiz kredi veren bankalar iki şekilde çalışmaktadır. İlki bankanın sizden hiçbir faiz oranı talep etmeden sadece dosya masrafı ve katılım ücreti alarak size sunduğu kredidir. Helal kredi veren bankalar sadece katılım ve mevduat bankalarıdır. İkinci yöntemde ise sizden kâr payı altında belli oranda artı bir ücret talep edilecektir. Bu ücretin faizden tek farklı yönü adıdır çünkü bankalar için hiçbir şey değişmeyecektir.

Katılım Bankaları

Katılım bankalarının başında devlete ait bankalar gelmektedir. Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankasıdır. Bu bankalar kamu sermayelidir. Özel bankalar ise Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankasıdır. Bu bankalar faizsiz konut kredisi vererek hem helal bir ödeme planı çıkararak insanları rahatlatmakta hem de düşük ödeme planlarıyla güç yükünü hafifletebileceği düşünülmektedir.

Diğer Kredilerden Farkı

Ancak bankaların kredi oranlarına bakıldığında faizli kredi ile faizsiz helal kredi arasındaki tek farkın helal ibaresi olduğu görülecektir. Örneğin faizli bir bankadan alınan 100 bin TL’lik bir kredinin geri ödemesi ile helal bir banka kredisinin geri ödemesi neredeyse aynıdır. Faizsiz krediyi cazip yapan tek nokta dönemin İslam alimlerinin de teşvikiyle helal sayılan bankaları olmalarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz