Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0
77
Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Atasözleri ülkemizde çok önem verilen ve çoğu anonim olmasına rağmen günümüze ulaşan ve bulunduğumuz zamanı, durumu birebir anlatan mucizevi sözler bütünüdür resmen şu içinde bulunduğumuz zamanı anlatırken de şu Atasözünü kullanmak yanlış olmaz ” Ekmek aslanın ağzında”. Gerçekten günümüzde ekmek aslanın ağzında ve insanlar geleceğe yatırım adına birçok farklı alana yatırım yapmakta.

Ülkemizde ve Dünyada yapılan yatırımların başında ya Altına paraya dövize oluyor ya da genel itibari ile arsaya ve gayrimenkule yapılan yatırımlardan oluşuyor. Bu yatırımları yaparken veya yatırım amacı ile dahi olmasa kullanmak için alırken dikkat etmemiz gereken hususlar mevcuttur.

Özellikle son zamanlarda ülkemizde hem yatırım amaçlı hem de kullanım amaçlı gayrimenkule ve arsalara gözle görülür seviyede yatırım yapılmakta ve kâr oranı diğer yatırımlara göre daha yüksek olduğu tartışılmaz bir gerçek halini aldı. Bu seviyeye gelen gayrimenkul hakkında şu soru akıllara takılıyor:

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kesinlikle önceliğimiz tanıdığımız kişiler ile ilk önce temasa geçip onların daha önce edindiği tecrübeler varsa bunlardan faydalanmak ve gerekirse aynı emlakçı ile iş yapılmalıdır çünkü her geçen gün özellikle İstanbul’da gayrimenkul dolandırıcıları yakalanmakta ve işlerini o kadar profesyonel yapan çeteler haline gelmiştir. Bazen ofis bile açabilmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise alınan gayrimenkul yatırım amaçlı ileriye dönük ise kesinlikle merkezi alanlardan seçilmeli veya Devletin yapılacaklar listesi vaatleri takip edilip ileriye yönelik 3 veya 5 sene sonra yeni havaalanı yapılacak yerlerde veya yeni yerleşim merkezi yapılacak yerlere yakın mekanlara yatırım yapmak daha doğru ve daha kârlı olacaktır.

 Tartışılmaz bir gerçektir ki örneğin bugün 3.havaalanının yapıldığı bölgedeki gayrimenkuller 10 sene önce 200 Bin TL’den başlarken şuanda 800 Bin TL’den açılmaktadır buda yer seçiminin ne kadar kritij öneme sahip olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz