Gayrimenkul Nedir?

0
90
Gayrimenkul Nedir?

İnsanların sahip oldukları ve paraya dönüştürülebilen her türlü mal, mülk menkul ve gayrimenkul olarak ifade edilir. Her ne kadar söyleyişleri birbirine yakın olsa da bilinmelidir ki menkul ve gayrimenkul tamamen farklı terim anlamlı sözcüklerdir ve birbirinden kesin bir çizgiyle ayrılır.

Menkul-Gayrimenkul Ayrımı?

Menkul: Kelime anlamı olarak taşınır, taşınır mal anlamalarına gelmek üzere maddi değer ifade eden, taşınabilir metalara denir. Örnek olarak ise: Altın, bilezik, her türlü ziynet eşyaları, telefon, hisse senedi, araba sayılabilir.

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul ise yine menkul sözcüğünün önüne aldığı olumsuzluk ön ekiyle taşınmaz mal anlamına gelir. Diğer yandan bu kelime ekonomik terim anlamıyla ele alınacak olursa kısaca: Taşınmaya müsait olmayan, bulunduğu yerde bir maddi değer ifade eden maddi varlıklardır. Yine Arapçadan dilimize geçmiş olan emlak sözcüğüyle aynı anlamlara gelir ki bu sözcük halk arasında daha çok bilinir ve kullanılır. Bunlara örnek vermek gerekirse: Arazi, tarla, müstakil ev, apartman dairesi, iş yeri, fabrika vs. verilebilir.

Taşınabilir Özellikli Bazı Araçlar da Gayrimenkul Olarak Gözükebilir

Bunlara ek olarak şunları bilmekte de fayda vardır. Gemi, Tekne, Yat gibi deniz araçları her ne kadar taşınabilir özelliğe sahip olsa da hukuk nezdinde gayrimenkul olarak değerlendirilir. Ayrıca okul ve cami gibi idari mülk kabul edilen taşınmazlar da özel bir gayrimenkul özelliği taşımazlar. Buna müteakip yayla, park ve hamam gibi toplumun ortak kullanımına tahsis edilmiş olan böyle yerler de özel bir gayrimenkul olarak değerlendirilemezler.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

Bir taşınmaz malın (gayrimenkul) satışını, kiralamasını yapan; hakkında portföy oluşturup gerekli sunum ve tanıtımları yapan, hakkında bilgi ve yetki sahibi kişilere de Gayrimenkul Danışmanı veya Emlakçı; yeni adıyla Broker denir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz