Gayrimenkul Satışları Nasıl Kolaylaştırılır?

0
77
Gayrimenkul Satışları Nasıl Kolaylaştırılır?

Ülkemizde bir sürü insan oturdukları, yaşadıkları evlerde kiracı olarak kalmaktadır. Hepsi bir gün evim olsun hayali kurmaktadır. Değişen ülke şartları ve piyasasında bu pek kolay olmamaktadır.

Doların düzensiz ve ani dalgalanması piyasaları alt üst etmekle kalmayıp aynı zamanda tüm sektörlere de gem vurmaktadır.

Gelirden Çok Gider Var

Ev sahipleri veya müteahhitler de alıcıları değil yalnızca kendi ceplerini düşünmektedir. Kabaca bir hesapla bir evin inşaat maliyeti iki üç sene önce yetmiş beş seksen milyar lira idi. Üzerine arsa bedelini de ilave ettiğimizde ortalama olarak yüz elle iki yüz bin lira olması beklenen evler topraktan satış ile dört yüz beş yüz bin liraya satılabiliyordu. İnşaatın bitmiş ise meblağ daha da yüksek oluyordu.

Asgari ücret üç sene önce net olarak 949,07 lira idi. Bugün ikiye katlamış vaziyette neredeyse. Bunu hesaba katarak maliyetin de hemen hemen ikiye katlandığı ön görülebilmektedir. İkiye katlanan maliyetler sadece emlak maliyetleri değil. Gıda, akaryakıt, tekstil sektörleri de aynı şekilde zamlandı günümüzde. Emlak sektörünü etkileyen önemli bir nokta da faiz oranlarıdır. Onlar da sabit durmayıp gün geçtikçe artmaktadır.

 Ev Almak Hiç Kolay Değil

Bahsedilen bu hususları göz önüne alırsak emlak satıcılarının işi oldukça zorlaşmış durumdadır. Güç bela banka kredileri ile alınan evlerin geri ödemeleri konusunda kişiler oldukça güçlük çekmekte, net olarak 1603,12 lira olan asgari ücretle ödemesi 2000 lirayı geçen ev kredilerini ödeyemedikleri için, evleri ellerinden alınan onca mağdur alıcı var.

Gayrimenkul satışını kolaylaştırmak için yapılabilecek en güzel şey yetkililerin biran önce bu dengesiz piyasaya dur demeleri ve düzenli bir hale getirmeleridir. Aksi takdirde kişilerin kiradan kurtulmaları yalnızca pembe bir hayal olarak kalmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz