Genç Çiftçi Programı ile Kırsal İstihdam Hayat Buluyor

0
82
Genç Çiftçi Programı ile Kırsal İstihdam Hayat Buluyor

Ülkemizde son dönemlerde geçim kaygısı ile tarım ve hayvancılık sektörü yavaşlamakta hatta bazı branşlarda tükenmektedir. Yeni geliştirilmiş olan Genç Çiftçi Destek Kredisi, hali hazırda çiftçilik ile uğraşan veya çiftçilik üzerine çalışmak isteyen genç bireylerin hayallerini gerçekleştirmeleri yönünde maddi destek imkanı sunulan bir kalkınma paketidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu hibe destek programı ile kırsal alanlardaki Genç Çiftçiye destek olmak ve kırsal alandaki genç nüfusun istihdamına katkı da bulunmak amacıyla Genç Çiftçi Hibe programını yayınlamıştır.

Genç Çiftçi Destek Kredi’lerine başvuruda bulanmak için gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların başında yapılacak olan iş kolunun seçilmesi ve ikamet edilen bölgenin nüfusunun azami olarak yirmi bin veya altında olması öncelik arz ediyor. Ziraat ve Hayvancılık olarak 2 ana bölüme ayrılan destek kampanyası bu bölümlerin alt dalları olarak çok çeşitli branşlarda destek sunuyor. Sektörü seçiminin ardından gereken Genç Çiftçi Başvuru Şartları ise;

  • Yatırımcının C vatandaşı olması
  • Yatırımcıların genç diye tabir edilen 18 – 40 yaş aralığında olması
  • Yatırımcıların mücavir alan dışı kırsal kesimde yatırım yapması
  • Yatırımcının öğretim düzeyinin en az okur-yazar düzeyinde olmak ve herhangi bir eğitim kurumunda (ilkokul , lise , üniversite ) öğrenimi devam ediyor olmaması
  • Aynı konu üzerinden bakanlık tarafından yayınlanmış daha önceki dönem Hibe ve Teşvik kredilerinden yararlanmamış olmak.
  • Başvuru yapıldığı dönem itibari ile herhangi bir kurum kuruluşta ücretli olarak çalışmamak ve herhangi bir vergi mükellefiyeti durumunu taşımamak.

Genç Çiftçiler için yayımlanan hibe programında, söz konusu olan genç çiftçilere 30.000,00 TL hibe desteği verilmesi ön görülmüş olup ilan edilen bu destek paketi ,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında üç yıl süre ile yayında kalması ön görülmüş ve süre uzatımı konusu yapılan başvuru ve taleplere göre saklı kalmıştır. Yatırımcılara büyükbaş ve küçük baş hayvancılığın yanı sıra arıcılıkkanatlı hayvan yetiştiriciliği ve ipek böceği yetiştiriciliği de destek kapsamına alınmıştır. Gereken hayvan temin desteği ise TİGEM tarafından karşılanmaktadır. Başvuru yapan yatırımcıların bölgenin yöresel ürünü veya ülke bazında yerli malı diye adlandırılan ürünlerin veya hayvanların yetiştirilmesine yönelik proje sunumları yatırımcıların desteklenmesi konusunda kendilerine öncelik kazandıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz