İntifa Hakkı Nedir?

0
93
İntifa Hakkı Nedir?

İntifa hakkı gelir düzeyi çok yüksek olmayan insanlar için alternatif bir çözüm önerisidir. Bir malın mülkiyetini belirli bir süre ile başkasına tam etki ile verilmesidir. İntifa hakkı göz önüne alındığında en çok kullanıldığı yerler tatil beldelerinde ki yazlıkların başkalarına belli bir süre ile satılmasına denmektedir. Tatil köylerinde evleri olanların ve gitmeyerek kullanmadıkları bu evlerden gelir getirme adına intifa hakkını en çok kullanan insanlar kapsamında bu kişileri incelemek gerekir.

İntifa Hakkı Neler Tanır?

İntifa hakkı ile sahip olunan mülk belli bir süre ile orada size tam yetkisinin dışında belirli kısıtlamalar getirir. Evin satılma ve kiralanması hakkını size tanır iken evin satılması ve kiralanma hakkı ancak ve ancak sizin kullandığınız süre kadar olabilir. Evdeki tam yetki sizin süreniz boyunca oluşturduğunuz yetki ile sınırlıdır. Evin anahtarı size verildiği an belirli bir gün dışında asla ve asla o evle ilgili kimse size hak talebinde bulunamaz. Sizden başkası o süre zarfında asla o evi kullanamaz. Ev ile ilgili tek söz sahibi olunur ve dilenir ise evi kiraya verilebilir. Daha fazla oturmak kalmak istenir ise evin asıl mal sahibi ile değil bir sonraki intifa hakkı sahibi ile anlaşılması gerekir.

İntifa Hakkı Bölüşülebilir

Unutulmamalıdır ki evin asıl mal sahibi intifa hakkını belirli bir ücret bağlamında başkasına devrettiği için evde yetkiye sahip değildir. İntifa hakkının olduğu evlerde asıl mülk sahibi evi satmak ister ya da başka bir şey yapmak ister sise tüm intifa hak sahiplerine danışarak ancak bu işi yapabilir. Belli bir sözleşmenin yapılması durumunda sözleşmeden caymak istenir ise sözleşme fesih bedelinin tüm intifa hak sahiplerine ödenmesi gerekir. İntifa hakkı emlak piyasasının özellikle tatil beldelerinde tercih edilen bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz