İşsizlik Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

0
87
İşsizlik Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

İşten çıkartılan kişiler yeni bir işe girinceye kadar büyük sıkıntı ve gerginlik yaşayabilmektedir. Hayatlarını devam ettirmek için maaşa ihtiyaç duyanlar belli bir süre için İŞKUR işsizlik maaşı ile destek sağlayabilirler. İşsizlik maaşından yararlanmak için neler yapılmalıdır? İşsizlik maaşı ne kadar süre için alınabilir?

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

İş akdi işverence sona erdirilmiş olan kişiler İŞKUR işsizlik maaşından yararlanabilmektedir. Her işten çıkartılan vatandaş ise bu maaşı alma hakkını kazanamaz; bunun için şu şartların olması gerekir:

  • İşten çıkarılma kişinin kendi hatası ve isteği nedeniyle gerçekleşmemiş olmalıdır. Herhangi bir sağlık, yetenek ve çalışma isteğinde sorun olmayan kişiler bu koşullar altında işten çıkartılmışsa işsizlik maaşı için başvuru yapabilirler.
  • İşveren tarafından sözleşmesi sona erdirilen kişinin bu tarihten itibaren 30 gün içinde işsizlik maaşı için başvuru yapması gerekir.
  • İşten çıkarılmadan önceki 120 günde kesintisiz biçimde çalışmış olunmalıdır ve prim ödenmelidir. Son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmelidir.

Bu koşulları sağlayan vatandaşlar işsizlik maaşı alabilirler. Başvurular içinse şu aşamalar izlenmelidir:

  • Kimlik fotokopisi ile İŞKUR birimine başvurmalıdır. Bu işlemi internetten online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. 30 günlük süre dikkate alınmalıdır çünkü geçerli bir neden olmadığı sürece başvuruda geç kalırsanız ne kadar gün geciktiyseniz toplam hakkınızdan düşürülür.
  • Başvuru yapıldıktan sonra hem E-Devlet hem de İŞKUR resmi web sitesi üzerinden süreç takip edilebilir.

İşsizlik maaşınızın ne kadar olacağı ile ilgili de bazı hesaplamalar yapılmaktadır. En önemli unsur ise kaç gün boyunca prim ödediğinizdir. Hesaplamalar için çalışan kişinin maaş ortalamasının (Son 4 aydaki brüt ortalama) 1 güne denk gelen ücretinin yüzde 40’ı alınmaktadır. Aylık işsizlik maaşı ise bu sayının 30 ile çarpılması ile belirlenir. O dönem ülkede geçerli olan asgari ücretin %80’inden fazlası işsizlik maaşı olarak verilememektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz