Katılım Bankacılığı Nedir?

0
82
Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığı günümüzde insanlar tarafından bankaların yaptığı işlerde kar ve zarara katılma esasında oluşturulan bankacılık sistemine denir. Adının katılım bankacılığı olmasının temel sebebi ise insanların kar ve zarara katlım göstererek bu şekilde kazanç sağlaması veya zarara girmesi şeklinde çalışan bir bankacılık sistemi olmasıdır. Katılım bankacılığında asıl amaç kişiye kredi sisteminin oluşturduğu ana parayı verip kişiden belirli bir süre boyunca belirlenen faiz oranlarıyla gelir sağlamak değil, kişinin talep ettiği malı ya da sahip olmak istediği şeyi satıcısından alıp kişiye vadeli bir şekilde vermektir. Bunun sonucunda faiz kelimesi kullanımı kaldırılarak yerine “kar payı“ kelimesi getirilir.

Katılım Bankacılığı Neden Var olmuştur?

Katılım bankacılığının var olma sebebi asıl olarak faiz sisteminin önüne geçmektir. Yaşadığımız ülkenin resmi dini olan İslam şartlarına göre ve yaşayan insanların dinine bağlılığına göre faiz haram kılınmıştır. Bununla beraber ihtiyacı olan fakat dince yasaklandığı nedeniyle krediye yaklaşamayan birçok insan bulunmaktadır. Katılım bankacılığı oluşturularak önceden belirlenmiş bir faiz oranıyla birlikte müşteriden kar sağlamanın önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu sistemle birlikte kar payı oluşturularak kişilerin bankanın kar sistemine ortak olmaları sağlanır ve bu şekilde hem faiz sistemi ortadan kalkar hem de müşteriler memnun kalmış olur.

Katılım Bankacılığına Kimler Başvurabilir?

Katılım bankacılığına başvurabilmek için katı şartlar bulunmamaktadır. En temel şart başvuruyu gerçekleştirmek isteyen kişinin 18 yaşından gün almış olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz