Kendi İşinizin Sahibi Olmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

0
90
Kendi İşinizin Sahibi Olmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

Ülkemizde çalışma konuları her daim oldukça sıkıntılı bir konu oldu. Neredeyse hayatının tamamının gitmesi, emeğinin karşılığını alamamak, sevmediğin işi yapmak gibi nedenlerden ülkemizde çalışmaya karşı ön yargının ötesinde bir nefret durumu hakim olmaya başladı. Bu nedenle birçok kişi iş ve çalışma konuları açıldığında kendi işini yapmaktan bahsediyor. Tabii ki herkes kendi işini yapmak istiyor lakin yapmak istediğimiz iş için bütün nedenleri bir kenara bırakıp sadece maddiyat çıkarlı baktığımız zaman kendi işimizi yapma başarısını da ortadan kaldırmış oluyoruz. Peki kendi işinizi yapmak için neler yapmalısınız? diye sorduğum zaman ortaya sermaye yok gibi genel geçer bir cevap çıkıyor. O zaman ben sizin bu sorunuzu cevaplandırayım.

Sevdiğiniz İşi Yapın

Unutmayın, çalışacağınız iş eğer bir aksilik olmazsa 20 yaşların başında başlar 60 yaşlarına kadar sürer. Yani 40 yıl boyunca çalışacağınız bir işten bahsediyoruz. Bu nedenle yapacağınız işi seçerken lütfen sevdiğiniz işi yapın. Çünkü her çalışma günü, her sabah kalkıp işe gittiğiniz zaman dert ve sinirden hastalık sahibi olursunuz. Ayrıca sevmediğiniz bir işi yaptığınız zaman odaklanma problemi çekersiniz. Bu nedenle sevdiğiniz işi yapın ki, odaklanıp harikalar yaratın!

Fikrinizi İyi Analiz Edin

Ne iş yapacağınıza karar verdiyseniz ve bu seçtiğiniz işi yapmaktan gerçekten zevk alıyorsanız size artık fikrinizi analiz etmek kalacaktır. Nasıl bir pazar girişi yapmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz sektörde rakipleriniz müşterilerine ne sunuyor? gibi incelemeleri iyi yapın. Amerikayı yeniden keşfetmenize gerek yok. Rakipleriniz, müşterilerine sunduğu ürün satışını bir müşteri gibi inceleyin ve neler eksik bu noktaları tespit edin. Ondan sonra buna göre analiz sonuçlarını işleme koymaya hazır olun.

Planlı Olun

Analizleri yaptınız. Artık elinizde birtakım veriler var. Geriye kalan, yapacağınız iş için 5N 1K modelini uygulamak kalıyor.

Geri Bildirimlere Özen Gösterin

Yapacağınız iş ile ilgili müşteri olabilecek potansiyel kişileri bulun ve iş fikrinizden bahsedin ve neler olmasını istersiniz tarzı küçük anketler yapın. Müşteri ve farklı bir gözden gelen yorumlar sizin iş planınızda değişikliklere meydan olacaktır. Bu olumlu değişiklikler müşteriyi cezbedecektir. Emin olabilirsiniz.

Kısacası bir iş yaparken öncelikle işinizi sevin, sonrasında fikrinizi analiz edin. Analiz sonucuna göre planınızı yapın, son rötuşlar olarak geri bildirimleri alıp ve kendi işinizi yapmanın tadına varın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz