Kira Sözleşmesi Nedir?

0
94
Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi, temelde kiracı ve mal sahibinin haklarını belirleyen ve ortak paydada buluşmalarını sağlayan anlaşma türüdür. Bu özelliği itibarı ile emlak piyasasının en önemli aktörlerinden biridir. Toplam dört(4) sayfadan oluşur. Her sayfanın altında kiracı, mal sahibi ve kiracının kefiline ait olmak üzere 3 imza yeri bulunur. İlk sayfada adresler, ödenecek genel tutar ve gayrimenkulde bulunan eşya ve malzemeler yazılır. Diğer sayfalar ise kiracının ve mal sahibinin uyması gereken kurallar ve şartlar belirtilir. Son sayfada ise genel tutarın aylık bazda ödeneceği miktarlar belirtilir. Mal sahibinin çıkarlarını gözetmek amacıyla kiracıya ek olarak kiracı kefili muhakkak istenir. Genel tutara ek olarak gayrimenkulün yapılı malzemeleri göz önüne alınarak sözleşme sonunda iade edilmek üzere depozito bedeli istenebilir. Bu tutar sözleşmede ayrıca belirtilir.

Mal Sahibinin Hakları

Kiraya veren şahıslar, bu sözleşme ile beraber gayrimenkulde bulunan eşya ve malzemelerini sözleşme nihayetinde aynı kullanışlılıkta teslim alma veya zarar görmesi halinde hasarı tanzim etme konularında kiracı şahısla hukuki boyutta leh sahibi olur. Ayrıca kira bedelinin düzenli olarak tahsil edilmemesi veya eksik yatırılması durumunda kiracı ile sözleşmeyi feshetme hakkına haiz olur.

Kiracının Hakları

Gayrimenkulü kiralayan şahıslar, sözleşmenin süresi dahilinde diledikleri zaman fesih hakkına sahiptirler. Sözleşme süresi dolmadan mal sahipleri senelik EFE-TÜFE rakamları dışında herhangi bir kira artırımı yapamazlar. En önemli haklardan biri ise mal sahibi sözleşme süresi bitmeden herhangi bir sebeple kiracılık durumuna son veremez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz