Kobi Nedir? Kobilerin Piyasadaki Rolü!

0
103
Kobi Nedir? Kobilerin Piyasadaki Rolü!

Ülkemizdeki banka reklamlarının son zamanlarda üzerinde durarak yoğun anlamda tanıtmış olduğu KOBİ sistemi, küçük ve büyük ölçekli işletmelerin beyan ettikleri masraflarının uzun vadede taksitlendirme seçeneği ile düşük faizlerle karşılanmasını sağlayan bankaların sunduğu bir çeşit kredidir.  KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki firmalar, anlaşma sağladıkları bankalardan çeşitli miktarlarda kredi alırlar ve kendilerinin belirlediği veyahut banka ile ortaklaşa belirlenen ödeme koşulları ile uzun vadede almış oldukları bu kredileri geri öderler.

Küçük ve orta büyüklükteki firmaların işletme sermayelerinin finanse edilmesine imkân tanıyan KOBİ kredileri, büyük ölçekli olarak nitelendirilen işletmelere kısa vadede nakit para akışı sağlaması açısından son derece önemlidir. Bu sayede bu gibi işletmeler, yapmak istedikleri çalışmaları çok daha kolay bir şekilde yapabilmektedirler.

Küçük işletmelere verilen kredilerden bahsedecek olursak, bu gibi işletmelere verilen KOBİ kredileri eşit taksitli olmakla beraber, daha çok işletmeye ait günlük ya da kısa süreli harcamaların karşılanmasına imkân tanımaktadır. Bu kredilerin geri ödeme planı ise, önceden belirlenen aylık taksitler şeklindedir.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki çeşitli bankalar ile çalışan KOBİ’ler, ihtiyaçları ne olursa olsun bu ihtiyaçlarına cevap veren bir krediyi mutlaka alabilirler. KOBİ’lerin aldıkları kredilere birkaç örnek vermek gerekirse; demirbaş teminatı, toplu mal alımı, sigorta pirim ödemeleri, iş yeri tadilatı gibi ihtiyaçlardır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere sağlanan krediler, özellikle de kısa vadede nakit ihtiyacı duyan işletmelere son derece hızlı bir çözüm getirmektedir.

Bankalar açısından konuyu ele aldığımızda, her hâlükârda krediyi alan KOBİ’nin birkaç günlük gecikme olsa dahi borcunu ödeyeceğinden dolayı ve bu birkaç günlük gecikme bankaya faiz olarak girdi sağlaması sebebiyle, bankalar nakit avans vermeyi fazlasıyla tercih etmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz