Konut Kredisinde Tapu İşlem Süreci

0
88
Konut Kredisinde Tapu İşlem Süreci

Ülkemizde ev sahibi olmak için başvurulan yolların başında konut kredisi gelir. Alınacak ev bakılır, bütçeye göre nasıl bir ev alınacağı kararlaştırılır, birçok ev kriterlere uymadığından listeden çıkarılır, bin bir zorluktan sonra ev seçilir, bankaya başvurulur, bütün o borcun içine girilir, ödeme planı hazırlanır, ev sahibi olma hayalinin gerçeğe yaklaşmasının mutluluğu yaşanır, ardından satış işlemlerine geçilir. Burada kritik noktalardan biri tapu işlem sürecidir. Büyük bir yatırımın el değiştirmesi sebebiyle birçok prosedür uygulanacaktır, dikkatli olmak gerek. Tapu işlem süreci diğer birçok işlemden çok daha kolaydır, ancak bu süreci iyi bilmekte fayda var.

Konut Kredisiyle Ev Alırken Tapu İşlem Süreci

Konut kredisine alırken bankanın sizden isteyeceği ilk belgelerden biri satın almak istediğiniz evin tapu fotokopisidir. Tapu fotokopisi, size şu yolculuğun önünü açar; bankanın gerekli araştırmayı yapması ve kendini güvenceye alması. Banka gelecekteki evinizi araştırmak için eksperler görevlendirir, bu eksperler evin çevresini, içini, kullanılan malzemeleri, başınıza gelebilecek sorunları araştırır. Sunacağı rapora önemli bazı belgeleri ekler, bu belgeler iskanının olup olmadığı, imarında yaşanan bir problem gibi kritik öneme sahip belgelerdir. Yine de sizin de eksperler kadar araştırma yapmanız önerilir, çünkü örnek olarak toplu konut satışında başa gelebilecek en küçük bilgi hatası bambaşka sonuçlar doğurmasına sebep olabilir. Evi alacağınız ilçe belediyesine giderek tapu fotokopisini soruşturmalısınız, vergi borcu olabilir, kaçak bölümler olabilir, iskan problemi yaşanabilir, tüm bunlar size kalabilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra satıcının gerçek tapu ve rayiç bedel belgesini satış işlemi için ibraz etmesi gerekmektedir. Alıcı tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı ve iki fotoğrafıyla hazır olmalı. Tapu satış işlemleri için önce randevu alınması gerekmektedir. Randevu vakti geldiğinde ön başvuru için belgeler sabah saatlerinde teslim edilir. Aynı gün öğleden sonrası için tapu harcı ödenmelidir. Evi konut kredisiyle aldığınızda satış işlemleri sırasında banka avukatı da sizinle birlikte orada bulunmalıdır.

Rayiç bedelini tekrar tekrar kontrol etmelisiniz, hem alıcı hem de satıcı gerçek alım fiyatlarını bildirmekle yükümlü olsa da herhangi bir farklılık ve yanlışlık komut kredinizde sorun yaratabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz