KOSGEB Nedir?

0
98
KOSGEB Nedir?

Günlük hayatta birçoğumuz yeni bir iş kurmak istiyoruz, ekstra gelir getirecek bir iş kurma arayışı içerisindeyiz. Tabii herkes bütçesine göre hareket ettiği bu toplumda, parası olmayan ve yeterli desteği olmayan küçük girişimcilere yardım ve teşvik amacıyla kurulan KOSGEB uygun gördüğü projelere, projenin büyüklüğü ve planlamasına göre bütçe veren bir kurumdur.

KOSGEB kuruluş amacı olarak, hem küçük yatırımcıyı ekonomi içerisinde aktif bir hale sokmak, hem de devlet ekonomisini canlandırmak. Bu nedenle sizinde iş yapmaya yönelik bir projeniz var ise ve bu iş için yeterli olduğunuza inanıyorsanız siz de rapor ve sunumunuzu hazırlayarak KOSGEB kredilerine başvurabilirsiniz.

KOSGEB, “Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” adıyla 1990 yılından beri küçük ve orta ölçekli girişimcilere kredi desteğinde bulunuyor. Kurum, ” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ” bünyesinde yer almaktadır.

KOSGEB Ne İş Yapar?

KOSGEB, kuruluş ve temel amaç olarak yeni işletmecilere imkanlar sağlamak ve ekonomiyi canlandırmaktır. Bu konuda çeşitli kurs ve seminerler ile yatırım öncesi girişimcileri belli bir süre kursa tabii tutar ve bu konuda bilgilendirme çalışması yapar. 

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

  • KOSGEB bünyesinde verilen, Girişimcilik eğitimi kursunu tamamlamanız ve bu konuda sertifika sahibi olmanız gerekmektedir.
  • Eğer ortaklı bir şirket yapısı kurmak istiyorsanız, kuracağınız şirket üzerinde en az %30 hisse sahibi olmanız gerekmektedir.
  • Cinsiyetinize göre destek oranını arttırabilirsiniz. Eğer bir kadın iseniz, %80 oranlarına varan kredi alabilirsiniz. Lakin erkek olduğunuz takdirde %60 seviyesinde kredi alırsınız.
  • Şirketiniz ile ilgili yaptığınız her harcamayı faturalandırın. Bunlar belgeye gider olarak geçer. Bu faturaların oranı KOSGEB tarafından incelenip size bu faturalar göre ödemeler yapılır.
  • Şirketiniz için aldığınız demirbaş ürünler için ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bu demirbaşları ilk üç yıl içinde kesinlikle satamayacağınız gerçeğidir.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kredi desteği almak istiyorsanız eğer, yapmanız gereken birkaç önemli husus noktası bulunmaktadır. Öncelikle KOSGEB internet sitesine giderek, İlk Kayıt linkinden kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ardından size verilen KOBI BEYANNAMESİ başlıklı beyanname formunu doldurup KOSGEB merkezine iletin. Beyanname formunuz incelendikten sonra size, işinizin KOSGEB desteğine uygun olup olmadığı bildirilecektir. Bu bildirim sonrasında eğer cevap olumlu ise KOSGEB UZMANLARI ile iş modelinize uygun destek programlarına başvurarak hayallerinize ilk adımınızı atmış olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz