Kredi Başvurusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
75
Kredi Başvurusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok kişi çeşitli sebeplerden dolayı kredi başvurusu yapmaktadır. Kimisi evleneceği için, kimisi ev alacağı için, kimisi araba alacağı için, kimisi iş yeri kuracağı için, kimisi ise ihtiyaç kredisi almaktadır. Tabii bu kadar çok sayıda fazla bankanın, bu kadar çok sayıda müşterinin ve bu kadar kredi çeşidinin olduğu bir ortamda bir düzene ve kurallara ihtiyaç vardır. O yüzden bankalar kişilerin ödeme eğilimlerini ve para ile ilişkilerini ölçmek için ortak bir havuz oluşturarak kredi notlarını belli bir derece aralığında puanlandırmaya tabi tutuyor. Sizde kredi başvurusu yapacak kişiler arasında iseniz, dikkat etmeniz gerekenler olacaktır.

Kredi Notu

Bir bankaya başvurduğunuz zaman bankalar öncelik olarak sizin kredi puanınıza bakar. Kredi puanınıza göre kredi verip veremeyeceklerini, vereceklerse eğer ne miktarda vereceklerini buradaki puanınıza göre belirler. Bu yüzden kredi alacak kişilerin kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını yükseltmeleri iyi bir avantaj olacaktır.

Risk Raporu

Bir kişi, banka ile işlemlere başladığı ilk gün itibari ile risk raporu oluşturulur. Böylece bu kişinin 5 yıl boyunca tüm bankacılık işlem ve hareketleri takip edilir, kayıt altına alınır. Bu önemli veriler sizin bankacılık işlemlerinde nasıl bir kişi olduğunuzu gösterdiğinden bankalar bu rapora oldukça önem verir. Risk raporunuzu inceleyerek son 5 yıl içerisinde neler yaptığınıza dikkat ederler.

Belgeler

Bir bankaya kredi başvurusu yapmaya gittiğiniz zaman belgelerinizi eksiksiz bir şekilde götürmeye özen gösterin. Kredi başvurusunda sizin belgeleriniz arasında en çok dikkat ettikleri şey sizin maaş gelir belgeniz ve sigortanızın belgesidir.

Çalışma Süreniz

Bankalar size kredi verirken birçok detayı göz önüne aldığını belirtmiştik. Bu konuda sadece kredi notunuzun yüksek olması yeterli bir etken değildir. Bankalar sizin çalıştığınız yerde ne kadar süredir çalıştığınızdan kaç kere iş değiştirdiğinize ve her iş değişimi arasında ne kadar süre işsiz kaldığınıza kadar tüm detayları inceler. O yüzden kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanmasının en önemli etken yollarından biri de uzun zamandır sabit bir yerde çalışıyor olmanızdır. Eğer böyle bir işe sahipseniz kredi başvurusu yaparken, çalıştığınız süreyi gösterir belgeyi kesinlikle ibraz edin. Böylece artı bir puan kazanmış olacaksınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz