Kredi Çekerken Neleri Dikkate Almalıyız?

0
89
Kredi Çekerken Neleri Dikkate Almalıyız?

Kredi çekme aşamasında tüketicilerin konu hakkında bilgili ve olaya hâkim olması kendi lehlerine olacağı için bu konuda hassas davranmalıdırlar. Kredi çekmeden önce aşağıda belirtilen konularda dikkatli olmalıdırlar;

  • Öncelikle çekilecek kredi konusunda net bir ihtiyaç oranı belirlenmelidir. Örneğin ;ev almak istiyorsunuz ve konut kredisi çekeceksiniz. Banka kredi faizleri hesaplanırken konut kredisi işlemleri yapılacaktır ancak tüketici öncelikle elindeki peşinatı ve yakın çevresinden elde edebileceği nakdi net olarak bilmeli ve bankadan gereken tutarda kredi çekmelidir. Çünkü banka kredi faizleri hesaplanırken tüketicinin ihtiyacı olan değil çektiği para üzerinden faiz hesabı yapılır. Eğer gereksiz yere fazladan para çekilirse banka kredi faizleri de gereksiz ve fazladan olacak ve aslında tüketici burada mağdur olacaktır.
  • Tüketici net ihtiyacı olan parayı belirledikten sonra aylık net hane gelirini hesaplamalıdır. Bankalar ile görüşme yapıldığında banka kredi faizleri hesaplanırken bankalar tüketici için bir geri ödeme planı çıkarıyor ancak tüketici kendi bütçe planlamasını öncelikle kendisi yapmalı. Net hane geliri hesaplanmalı, acil ihtiyaçlar, tatiller vb. durumlar için bütçe ayrılmalı ve geriye banka kredi faizleri için ödenebilecek net tutar çıkarılmalıdır. Eğer bu konuda hassas davranılmazsa aksayan ödemeler tüketicinin kredi notunu düşürür ve daha sonra kredi ihtiyacı olduğunda olumsuz yanıt almasını sağlar. Bununla birlikte ödenemeyen her taksitte banka kredi faizleri artarak gelecek ve tüketici için çok büyük bir mağduriyet yaşanmasına sebep olacaktır.
  • Bu iki aşama geçtikten sonra eğer ev ya da araç alınacaksa kredi için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Örneğin ev kredisi için banka kredi faizleri hesaplatıyorsunuz ancak almak istediğiniz evin imar sorunu var ya da farklı sebepler yüzünden kredi için onaylanmıyorsa hem zaman kaybedeceksiniz hem de ev için gönderilen ekspertiz bedelini ödemek zorunda olacaksınız. Çünkü ekspertiz bedelleri tüketiciden peşin olarak tahsil edebilir ve kredi onaylansa ya da onaylanmasa da geri iadesi yapılmaz. Bu yüzden bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.
  • Bankadan kredi çekerken vade konusunda da bilgili olmanız gerekiyor. Banka kredi faizleri hesaplanırken en önemli etkenlerden biri vadedir. Vade ne kadar uzarsa banka kredi faizleri de o kadar artar. Bu yüzden eğer çektiğiniz krediyi daha kısa sürede aksama yaşamadan ödeyebilecekseniz vade uzatmanız sizin için doğru bir karar olmayacaktır.
  • Kredi çekme aşamasında bilmeniz gereken diğer konulardan biri de kredi notudur. Bankaların tüketiciye kredi onayı vermesi ve banka kredi faizleri konusunda oldukça etkili olan kredi notu her tüketicinin bilmesi ve dikkat etmesi gereken konulardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz