Kredi Kartı Borcunu Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

0
72
Kredi Kartı Borcunu Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

1990 yılının ortasından başlayarak hayatımıza giren kredi kartları günümüze kadar ulaşmadığı birey neredeyse kalmadı gibi bir şey. Tabii bu yoğun kullanım sonucu birçok kişi kontrolü kaybederek yüksek veya ödemekte zorlanacakları borcun altına giriyorlar. Her kartın gelir seviyenize göre belirli bir limiti vardır. Bu limiti ay başı gelmeden doldurduğunuz zaman, bankalar size tamamını ödeme imkanının yanında bir de asgari ücret tutar ödeme seçeneği sunuyor. Sizde ödemelerinizi tamamını değil de asgari tutarı ödüyor ve bir sonraki ay hesap kesimine borç devir ediyorsanız sizde kredi kartı borcu konusunda sorun çeken binlerce kişiden birisiniz demektir.

Her Ay Sadece Asgari Tutarı Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı limitini doldurmuş durumdasınız ve her ay sadece asgari tutarı ödemeyi planlıyorsunuz. Bu planı yaparken para bulunca komple kapatırım düşüncesinden kendinizi alamıyorsunuz. Peki her ay sadece asgari ücreti ödemek size ne gibi bir sorun çıkartır? 

Bankalar, size asgari ücret tutarını sunarken, sizden bu miktarı ödediğiniz zaman herhangi bir sorun yaşamayacağınızı lakin her ay borcunuza göre belirli bir miktar faiz uygulanacağını bilmeniz gerekmektedir. Eğer faizi sorun etmem diyorsanız, bu sefer sürekli asgari ücret ödeme yapmanızdan dolayı kredi notunuzun düşürüleceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kredi kartı limitinizi, aylık geliriniz ile arasında fark olmayacak şekilde ayarlayın. Bankalar size sürekli yüksek limit vererek borçlandırmak isterler. Siz ise aylık gelirinizi aşacak limitlerden kartlar almayın.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı borcunuz ile her ay uğraşmaktan artık sıkıntı içinde kaldığınız zaman ve bu borçtan nasıl kurtulacağınızı düşünüyorsanız, herhangi bir yerden borç veya para yardımı almadan kredi kartı borcunuzu ödemenizin iki yolu bulunmaktadır. İlk yol, öncelikle banka şubesine giderek kredi kartı kullanımını kapatmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı kullanıma kapatıp kartın iptalini sağladıktan sonra mevcut olan borcunuzun her ay ekstre adı verilen faturaları gelecektir. Siz ise her ay bu ekstre fatura borçlarını ödeyerek borcunuzu bitirmeye çalışacaksınız. Bu şekilde devam ettiğiniz zaman belli bir süre sonra kredi kartı borcunuz tamamen bitmiş olacaktır. Diğer yol ise, bankaların sunduğu borç temizleme kredisi başvurusunda bulunarak aldığınız kredi ile banka kredi kartı borcunuzu kapatarak minimum tutarda aylık kredi ödemenizi gerçekleştireceksiniz. Eğer kredi başvurunuz reddedilirse son yöntem olarak bankanızla görüşün ve bankanızdan kredi kartı borcunuzun daha uygun miktarlarda olacak şekilde taksitlendirilmesini isteyin, böylece her ay zorlanmadan kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz