Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

0
79
Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurusu sırasında kişinin gelirine yönelik banka tarafından belirlenen bir limittir. Her müşterinin ödeme imkanına bağlı olarak, onları zorlamayacak bir düzende limit belirlenir. Şu anda bankalar tarafından uygulanan iki farklı kredi kartı limiti uygulaması vardır. Bunlar arasında ilki kullanıcının her kartı için farklı bir limit tanımlanmasıdır. Diğer limit uygulaması ise, müşterinin her bankadan tek bir limite sahip olmasıdır. Özellikle ikinci uygulama şu anda ülkemizde sıklıkla kullanılan limit türlerinin başında geliyor. Bu şekilde kredi kartı kullanıcıları için daha sağlıklı bir ödeme planı oluşturulmuş oluyor.

Kredi kartı limitleri, kart başvurusunun yapıldığı sırada kişinin gelir belgesine bağlı olarak düzenlenir. Bazı bankalar tarafından tanımlanan kredi kartı limiti kullanıcılar için yeterli gelmemektedir. Bu durumda kredi kartı limitini arttırma işleminin nasıl yapılacağına dair düşünceler ortaya çıkmış olur.

Kredi Kart Limiti Arttırma

Geçtiğimiz dönemde kredi kartlarının limitinin arttırılması, kullanıcıların talebine göre şekillenebilen konulardan biri haline geldi. Bu yasadan sonra bankalar müşterilerini telefonla arayarak limit arttırma konusunda kararını sormaya başladılar. Ancak bazı bankalar kredi kartı limitini arttırma konusunda kararlı olan bazı müşterileri için, bu uygulamayı henüz yapmış değil. Bu tarz duruma sahip olan müşterilerin ise, telefon bankacılığını kullanarak durumu doğrudan bankaya bildirmesi gerekiyor. Bu adımdan sonra, maaş ve gelir belgenizle birlikte faks numarasına bunları göndermeniz gerekir.

Belgeler bankalara faks ile iletildikten sonra, bunların bankaya ulaşıp ulaşmadığı önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle mutlaka bankayla görüşme başlatılarak, karşı tarafa belgelerin ulaştığına dair bir teyit alınmalıdır. Özellikle diğer müşterilerin göndermiş olduğu belgelerle birlikte karışma ihtimali her zaman bulunuyor. Bu nedenle bu karışıklığa engel olmak için, bu tarz bir işlemi başlatmak için harekete geçmeniz gerekiyor.

Banka kredi kartının limitini arttırmak için ilgili talebi aldıktan hemen sonra, ilgili durumunuz banka tarafından araştırılmaya başlanacaktır. Özellikle bugüne kadar yapmış olduğunuz bütün harcamalar, ödeme performansı, yapmış olduğunuz diğer işlemler bu adımdan sonra banka tarafından inceleme altına alınır. Eğer bugüne kadar kredi kartı ödemelerinde herhangi bir sorun yoksa ve istemiş olduğunuz limit talebi gelirinize uygun bulunuyorsa, bu sefer limit arttırma işleminiz gerçekleştirilmiş olur. Bu işlemin sonuca bağlanması ise, bankadan bankaya olmak üzere farklılık gösterecektir. Bazı bankalarda bu durum 2 ile 3 işgünü arasında sürerken, bazılarında ise biraz daha beklemeniz gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz