Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapama

0
88
Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapama

Kredi kartı kullanımı iki tip olarak ayırabiliriz. Bunlar online ve offline alışverişlerdir. Online alışveriş internet üzerinden kart bilgilerinizi sisteme girerek yaptığınız alışverişi kapsarken offline alışveriş sabit pos cihazlardan yapacağınız ödemeleri kapsıyor. Son dönemlerde artan kredi kullanım oranı kullanıcıları borç batağına sürüklediği de bilinen bir durum. Hazır olmayan parayı harcamalısın felsefesine sahip olan bankalar size görsel bir illüzyon sunarak yüklü harcamalar yapmanızı sağlayabilmekte. Eğer bu durumdan korunmak istiyorsanız birtakım önlemler almanız gerekiyor.

Kartımdan Online Ödemeyi Nasıl Kapatabilirim?

İnternetten yaptığınız alışverişlerinizi kısıtlamak veya güvenlik korkunuzdan dolayı kartınızın online ödemesini kapatmak isteyebilirsiniz. Bu karara sürükleyen önemli bir etkende haberlerden gördüğümüz online dolandırıcılık suçlamaları. Bu konuda eğer yeterli bilginiz yoksa müşteri temsilciniz ile iletişime geçip gerekli bilgileri bankanız tarafından alabilirsiniz. Yine de kartınızın online ödeme işlemini kapatmak istiyorsanız artık bu çok kolay. Öncelikle bankanızın internet sitesini ziyaret ederek hesabınıza girmelisiniz.

Yukarda bulunan kartlarım sekmesinden online ödeme işleminden kapatmak istediğiniz kartınızı seçiniz. Açılan bölümden kart işlemleri seçeneği seçip online ödeme kısmını bulmalısınız. Bu kısımdan kartınızın yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere online ödeme ayarlarını yapılandırabilirsiniz. İnternet üzerinden bu işlemi gerçekleştiremezseniz bankanızın müşteri temsilcisi ile iletişime geçip durumunuzu anlatabilir ve online ödemenizi kapatmasını talep edebilirsiniz.

Kartımın Online Ödemeye Kapalı Olmasının Getirileri Nelerdir?

Kredi kartı dolandırıcılığı genel olarak internet ortamı üzerinden gerçekleştiriliyor. Kartınızın online ödemesini kapatarak dolandırılmaktan bir adım daha uzaklaşabilirsiniz. İnternet sitelerinin düzenlediği çeşitli etkinlikler sayesinde ihtiyacımız olmayan ürünleri zaman zaman alabiliyoruz. Kartınızı online ödemeye kapattığınız takdir de bu ödemelerden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Kartımın Online Ödemeye Kapalı Olmasının Dezavantajı Nedir?

Kartınızın online ödemeye kapalı olması genel anlamda herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Sadece internetten anlık alışveriş imkânınız elinizden alınmış oluyor. Bu sorundan kurtulmak isterseniz sanal kart oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz