Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

0
79
Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Kredi Notu Nedir?

Yaptığınız bankacılık işlemleri ile beraber kredi kartı alımlarında sizin güvenirlik raporunuz ile ilgili bilgilerin toplandığı havuzda, sistem tarafından size verilen puana kredi notu denir. Bankalar ile yaptığınız her işlemde ne kadar sadık olur ve düzenli olursanız, bankalar sonraki seferlerde sizinle yapacakları işbirliklerinde sizi güvenilir müşteri kılacaktır. Lakin tam tersi davranışlar sergilediğiniz zaman sizi şüpheli müşteri olarak sınıflandıracaktır. Bu şekil olduğu zaman işlemleriniz oldukça zorlayıcı olacaktır.

Kredi puanını sadece bankacılık işlerinde kullanabileceğinizi düşünmeyin. Gerçek hayatta bir iş yeri kurmak istediğiniz zaman veya ortaklık girişiminde bulunacağınız zaman güvenilir birisi olduğunuzu kanıtlamak için kredi puanı oranınızı kullanabilirsiniz.

Kredi Notunu Düşüren veya Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kredi notu oldukça dinamik ve sürekli değişen bir değerdir. Birçok yapılan işlem kredi puanınızı etkilemektedir. Bu unsurları inceleyecek olursak, %30 gibi yüksek bir oranla etkileyen unsur başlıca kredi kartı ödemeleriniz oluşturuyor. Eğer düzenli ödeme yaparsanız, hatta otomatik ödeme talimatı verirseniz yüksek puanlar olarak size geri dönüş yapacaktır. İkinci sırada ise, hesabınızın mevcut durumu ve borç durumunuz %25 oranında etkilemektedir. Bu unsur size kısacası borçlanmayın, sürekli ve düzenli olarak borcunuzu zamanında ödeme yapın demek istiyor. Eğer bankadan gidip bir kredi aldıysanız bu durum sizin için %20 etkileyici olacaktır. Çünkü her kredi açılışı yeni bir risk demektir. Kredi notu ile ilgili size sık sık yoğun kullanımınızla alakalı olacağını söylemiştik. Bir kere hesap açıp ödemesini yapıp sonra o kartla işlem yapmadığınız zaman puanınız artmaz. Bu yüzden kredi kullanım yoğunluğunuz, kredi puanınıza %15 oranında etki ediyor. Geri kalan %10 kısım ise birkaç küçük neden ile hesaplanıyor.

Kredi Notunu Yükseltmek için Püf Noktalar

Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki birkaç püf noktaya dikkat etmelisiniz. İlk olarak açtığınız hesabın ödeme işlemleri için otomatik ödeme talimatı verin. Böylece düzenli ödeme yaptığınız için kredi notunuz hızla yükselecektir. İkincisi çok fazla kredi çekmeye çalışın. Bu hareketiniz bankada şüpheli olarak etiketlenmesine neden olacaktır. Son olarak ise tam anlamıyla güvenemediğiniz kişilere banka kefilliği yapmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz